Družice NASA odhalila znepokojivá fakta ohledně Grónska

Ledovce v Grónsku pomalu odtávají
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
01. září 2019 07:26 / Internet
  10   0
Družice NASA odhalila výrazné tání grónských ledovců. Jak potvrzují snímky pořízené letos v srpnu, jejich úbytek za posledních 50 let je enormní. Kvůli masivnímu tání ledovců se výrazně mění také grónské pobřeží.

Ledovce v Grónsku za posledních padesát let zaznamenaly velký úbytek. Dokazují to satelitní záběry NASA, které byly pořízeny letos v srpnu. Ze snímků je také patrné, jak ledovcové tání výrazně ovlivňuje tvar grónského pobřeží.

Vědci porovnali záběry z letošního roku se záběry pořízenými v roce 1972, na kterých je vidět, jak jsou ledovce namodralé oproti těm z letošního roku, kde mají ledovce nahnědlou barvu. Toto zbarvení naznačuje, že ledovce tají, a lépe tak koncentrují částice prachu a kamení, což tání ještě více urychluje díky snadnější absorbci tepla.

Za období padesáti let tak například grónský ledovec Helheim ustoupil o více než sedm kilometrů a druhý největší ledovec s názvem Midgard dokonce o 16 kilometrů. Snímky také ukazují odhalené skalnaté pobřeží.

„Je vidět mnohem více kamenů, které byly dříve pokryté ledem. Změny dopadají nejen na všechny malé ledovce, ale i na ty velké, jako jsou Helheim, Fenris nebo Midgard,“ uvedl jeden z glaciologů, Christopher Shuman z Marylandské univerzity.

Vědci tání v Grónsku dlouhodobě monitorují a zjistili, že na přelomu července a srpna bylo táním zasaženo 90 procent grónských ledovců. Během těchto letních měsíců tak do oceánu odteklo asi 55 miliard tun vody.

Vědci měří tání ledovců kromě satelitů také dalšími způsoby. K měření například použili nízko prolétajícího letadla, které monitorovalo teplotu ledu a vody. Z naměřených hodnot chtějí vědci předvídat, jak rychle bude tání ledovců postupovat a jaké bude mít dopady. Dále čtěte: Tající ledovec v Norsku odkryl dávné artefakty. Byly uvězněny v ledu tisíce let.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu