Vesmír možná ukrývá planety, kde může být více života než na Zemi

Ve vesmíru mohou existovat planety, kde je život bohatší než na Zemi
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
28. srpna 2019 12:34 / Internet
  47   4
Nejnovější vědecká analýza uvádí, že vesmír může ukrývat celou řadu planet, kde může existovat více života než na Zemi. Podle vědců je totiž pravděpodobné, že se ve vesmíru nacházejí i planety, kde biodiverzita dosahuje obrovské úrovně.

Astronomové vytvořili zcela nový vědecký model, který hodnotí vlastnosti exoplanet s ohledem na jejich obyvatelnost. Dosavadní snaha o nalezení života se totiž řídila podle modelu, který byl zaměřen pouze na polohu planet v obyvatelných zónách kolem svých hvězd.

Nově vytvořený model však řeší podmínky pro život u konkrétních planet, přičemž některé mohou být pro život mnohem přívětivější než jiné. Výzkum vědci provádějí za pomoci software s názvem ROCKE-3-D, který byl vyvinut v NASA. Program je schopný provádět simulaci klimatu oceánů v nejrůznějších podmínkách.

Objevy exoplanet dnes nejsou ničím výjimečným, ale jejich konkrétní zkoumání už je obtížnější. Nejbližší exoplanety leží tak daleko od Země, že nejsou dosažitelné pomocí sond a dalekohledy nejsou schopné rozpoznat důkazy o existenci života.

„Naše práce se zaměřila na identifikaci exoplanet s oceány, jež mají největší kapacitu hostit globálně bohatý a aktivní život. Život v pozemských oceánech závisí na vzestupných proudech, které vrací živiny klesající do hlubin zpět na mělčiny, kde se daří životu. Čím více těchto proudů, tím více živin, a to znamená více biologické aktivity. A to jsou přesně podmínky, po kterých na exoplanetách pátráme,“ uvedla vedoucí astronomka Stephanie Olsonová.

Olsonová spolu s jejím týmem vytvořila modely různých exoplanet, přičemž se ukázalo, že některé faktory výrazně přispívají k rozvoji biodiverzity. Země se podle výsledků software nachází někde na středu ideální obyvatelnosti, takže se vědci domnívají, že kdesi hluboko ve vesmíru mohou existovat světy mnohem rozmanitější. Dále čtěte: (Zemi jen velmi těsně minul asteroid. Vědci o jeho existenci neměli tušení).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu