Vesmír možná ukrývá planety, kde může být více života než na Zemi
Astronomové vytvořili zcela nový vědecký model, který hodnotí vlastnosti exoplanet s ohledem na jejich obyvatelnost. Dosavadní snaha o nalezení života se totiž řídila podle modelu, který byl zaměřen pouze na polohu planet v obyvatelných zónách kolem svých hvězd.
Nově vytvořený model však řeší podmínky pro život u konkrétních planet, přičemž některé mohou být pro život mnohem přívětivější než jiné. Výzkum vědci provádějí za pomoci software s názvem ROCKE-3-D, který byl vyvinut v NASA. Program je schopný provádět simulaci klimatu oceánů v nejrůznějších podmínkách.
Objevy exoplanet dnes nejsou ničím výjimečným, ale jejich konkrétní zkoumání už je obtížnější. Nejbližší exoplanety leží tak daleko od Země, že nejsou dosažitelné pomocí sond a dalekohledy nejsou schopné rozpoznat důkazy o existenci života.
„Naše práce se zaměřila na identifikaci exoplanet s oceány, jež mají největší kapacitu hostit globálně bohatý a aktivní život. Život v pozemských oceánech závisí na vzestupných proudech, které vrací živiny klesající do hlubin zpět na mělčiny, kde se daří životu. Čím více těchto proudů, tím více živin, a to znamená více biologické aktivity. A to jsou přesně podmínky, po kterých na exoplanetách pátráme,“ uvedla vedoucí astronomka Stephanie Olsonová.
Olsonová spolu s jejím týmem vytvořila modely různých exoplanet, přičemž se ukázalo, že některé faktory výrazně přispívají k rozvoji biodiverzity. Země se podle výsledků software nachází někde na středu ideální obyvatelnosti, takže se vědci domnívají, že kdesi hluboko ve vesmíru mohou existovat světy mnohem rozmanitější. Dále čtěte: (Zemi jen velmi těsně minul asteroid. Vědci o jeho existenci neměli tušení).