Jaká všechna nebezpečná zvířata v Chorvatsku žijí? Není jich málo

 Země a Příroda 
27. srpna 2019 10:38 / Blanka Štiková
  0
📷
11 fotografií v galerii
V Chorvatsku můžete spatřit i nebezpečného pavouka černou vdovu neboli snovačku jedovatou Pixabay
Chorvatsko již řadu let rádi vyhledávají čeští turisté, možná i proto, že je to krásná a zároveň bezpečná země. Přesto bychom si měli na něco v této zemi dávat pozor. A ptáte se, na co? Řeč je o zvířatech, žije zde větší množství druhů, které mohou být člověku nebezpečné.

Budete se divit, která všechna zvířátka zde můžete potkat. Nejde jen o komáry a vosy, můžete zde narazit i na jedovatá zvířata. V Chorvatsku můžete spatřit i nebezpečného pavouka černou vdovu neboli snovačku jedovatou, jejíž kousnutí může člověku způsobit vážné zdravotní problémy.

Nebezpečí na souši

Na souši na vás v Chorvatsku číhá mnohé nebezpečí v podobě vos, hadů či pavouků, ale také štírů.

Pavouci

Nedávno se na internetu objevily dvě děsivé fotografie velkých pavouků pořízené v Chorvatsku. První fotografii pavouka na zemi pořídil jeden z turistů na ostrovech Kornati. Druhá fotografie vznikla přímo u moře u pobřeží u města Trogir, kde bylo zvíře vyfoceno na bójce vzdálené desítky metrů od pobřeží. Podle listu dnevno.hr by vyfotografované zvíře mělo být slíďák, který patří mezi největší evropské pavouky, ale není jedovatý na rozdíl od jiného pavouka, který se v této destinaci také vyskytuje.

V Chorvatsku ale můžete spatřit také jiného, vysoce nebezpečného pavouka. Řeč je o černé vdově neboli snovačce jedovaté, která má leskle černé tělo s oranžově až červeně zbarvenou skvrnou na zadečku připomínající tvar přesýpacích hodin. Jed snovaček začne působit již po několika minutách a v postižené oblasti se může objevit otok velký až 15 cm. Kousnutí od černé vdovy je extrémně nebezpečné a odborníci doporučují ihned po kousnutí vyhledat lékaře. Dejte si pozor hlavně v lesnatých oblastech a vysokých trávách.

Hadi

Především v horských oblastech v Chorvatsku můžete potkat několik druhů jedovatých zmijí. Zmije růžkatá patří mezi nejnebezpečnější evropské hady a dorůstá až do délky 95 cm. Její jed je vysoce účinný, proto se jí raději vyhněte.

Štíři

V této zemi můžete výjimečně potkat i štíra. Štíři jsou sice plachá zvířata a nejsou-li vydrážděni, jed používají jen k lovu. Ale je třeba dát si pozor na to, že několik druhů štírů zde je prudce jedovatých.

Nebezpečí v moři

I pod mořskou hladinou se ukrývá hrozba, jako jsou například žraloci, ježci, medúzy či murény.

Medúzy

Medúzy jsou obávanými živočichy hlavně kvůli tomu, že mohou způsobit bolestivé popáleniny.

Mořští ježci a hvězdice

Pozor je třeba dávat i ve vodě, velmi často u břehu totiž narazíte na mořské ježky neboli ježovky, které mohou způsobit nepříjemné poranění svými velmi ostrými bodlinami. Mohou vzniknout i bolestivé záněty. Dalším nebezpečím mohou být hvězdice, o které je také možné se poranit. Raději si tedy do Chorvatska pořiďte obuv do vody.

Murény

Muréna obecná je mořská drává ryba, která je pro člověka nebezpečná, protože ho může napadnout a bolestivě pokousat. Jsou známy i případy, kdy muréna zaútočila bez vyprovokování.

Žraloci

V moři můžete sice potkat pár druhů žraloků, ale jde o malé a neškodné druhy. Nejčastěji tu uvidíte žraloka skvrnitého, který není člověku nikterak nebezpečný. Žije převážně v hejnech u mořského dna a dosahuje průměrně velikosti mezi 60 až 85 cm. Ale na otevřeném moři žije pro lidi nebezpečný žralok modrý, který se omylem může zatoulat na pobřeží Jadranu, naštěstí jde ale o výjimky.

Trnuchy

Trnucha obecná je druh rejnoka, který může svým ostrým trnem s jedovou žlázou způsobit zranění velmi bolestivá a nebezpečná. Dosahuje obvykle délky okolo jednoho metru a obývá mělčiny, kde se skrývá v bahně. Dále čtěte: V Rudém moři narazíte na živočichy jako z hororu. Kteří z nich jsou vůbec nejobávanější?.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sídlo Elvise Presleyho bylo luxusní a výstřední. Nahlédněte do života krále rock and rollu

Styl

Soňa (40): Nenapadlo mě, že rozvod může vztah zachránit

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu