Přírodní krása, která zachraňuje život
Motýli tvoří druhý největší řád hmyzu, hned po broucích. Jsou rozšířeni na celém světě kromě Antarktidy a řád čítá kolem 180 000 druhů. Typickým znakem motýlů jsou dva páry vzdušnicemi protkaných křídel, která jsou pokryta drobnými šupinkami.
Šupinky pokrývají hustě rub i líc křídel a překrývají se jako tašky na střeše. Lesklé zbarvení motýlích křídel je způsobeno lomem světla na těchto šupinkách a společně s pigmenty dává vzniknout nádherným barvám, které jsou vlastní tisícům motýlích druhů. Proč mizí některé druhy motýlů, se dozvíte v tomto článku.
Jistě jste si sami všimli, že kresby na křídlech jak některých našich, tak i cizokrajných motýlů nápadně připomínají oči. Ty pořádně děsí ptáky a další živočichy lovící hmyz. Vědci ale až do teď nevěděli, jak to vlastně funguje. Vylekají tyto skvrny útočníky, protože jsou prostě podezřelé? Nebo opravdu tak zdařile připomínají oči zvířat, kterých se útočníci doopravdy bojí?
Vědci se rozhodli zodpovědět tuto otázku pokusem prováděným se sýkorami koňadrami, které lákali na mrtvého moučného červa. Když se sýkora nechala zlákat nabízenou kořistí a přiletěla blíž, tak jí promítli na obrazovku, umístěnou hned za nastraženým moučným červem, jeden z pěti testovacích obrázků. Byla na nich zobrazena sova, která sýkorky běžně loví, s otevřenýma očima, sova se zavřenýma očima, motýl s očními skvrnami, motýl s očními skvrnami, jimž vědci převrátili jejich barvy, a motýl, kterému vědci skvrny z kresby křídel digitálně odstranili.
A jak to dopadlo? Padesát sedm procent sýkor odradil obrázek sovy s otevřenýma očima. Jenom jedna třetina sýkor se lekla očí na křídlech motýlů s překlopenými barvami. Prakticky žádný z opeřenců se nepolekal motýla bez očních skvrn a obrázku sovy se zavřenýma očima. Tyto obrázky vzbudily u sýkor spíše zvědavost a podivný obrázek začaly zkoumat.
Téměř tři čtvrtiny sýkorek (68 %) se však vyděsily, když jim byl promítnut reálný obrázek motýla s výraznými očními skvrnami.
Vše tedy nasvědčuje tomu, že se ptáci nebojí jen tak nějakých podivných fleků, ale že na ně působí motýlí mimikry, tedy to, že se oční skvrny u motýlů doopravdy podobají očím obávaných predátorů.