Výzkum, který nepotěší. Země je na pokraji katastrofy
Tehdy společně s dinosaury a pterosaury vyhynulo 75 % všech tehdejších druhů. Nyní vědci tvrdí, že od roku 1970 už planeta přišla o polovinu všech zvířecích druhů. „Vymírání bude mít važné ekologické, ekonomické i sociální dopady. Lidstvo zřejmě zaplatí vysokou cenu za decimování jediného doloženého výskytu života ve známém vesmíru," varuje studie.
Že zřejmě nepřehání, dokládají i poslední zprávy. Německo hlásí úbytek hmyzu a na venkově ve Francii se snížil počet ptáků od roku 2003 o třetinu. A k vyhynutí míří i celá třetina severoamerických živočichů od ryb a ptactva přes hmyz a motýly, včetně medvěda grizzlyho nebo kondora kalifornského. Hrozba se týká všech oblastí. Prudce ubývá loveckých oblastí polárních medvědů. Tématu jsme se více věnovali zde.
Hlavním viníkem přitom není globální oteplování, ale přelidnění planety a neudržitelná spotřeba přírodních zdrojů. Třeba v kontinentálních Spojených státech, kde se dříve nacházely prérie, pastviny i lesy, je nyní čtvrtina území zapojena do zemědělského průmyslu a během pouhých několika let vymizela polovina mokřadů. Většina řek je přehrazena a regulována.
Velcí predátoři jsou na pokraji vyhynutí, takže nemohou provádět svoji roli „čističů" prostředí. Na 70 % druhů severoamerických sladkovodních ryb se dostalo na seznam vzácných či ohrožených druhů. Během dvou posledních dekád poklesla populace netopýrů o 30 %, a před vyhynutím stoji 70 % sladkovodních mušlí. Pokud si myslíte, že mušle k ničemu nejsou, tak zřejmě netušíte, jak dokonale dokážou čistit vodu, ve které žijí.
Alarmující zprávy ale chodí z celého světa. Třeba ze severní Afriky, kde se v letech 1920-2013 rozrostla Sahara o neuveřitelných 10%. Je tak už větší než činí rozloha USA.
Vzhledem k tomu, že na severu se nemá Sahara kam šířit, ukusuje si pomocí omezeného množství srážek ze stepí a savan v Nigerii, Čadu a Súdánu. Podle analýzy dochází k nejhorším problémům v oblasti Čadského jezera, které představuje hlavní zdroj vody a obživy pro dvacet milionů obyvatel čtyř zemí, Čadu, Nigérie, Nigeru a Kamerunu. A přestože nemá žádný odtok, voda se z něj se neustále vytrácí a na její místo se vkrádá poušť s pískem a drsnějším klimatem.