Zajímavé vlastnosti některých druhů hub. V noci svítí. Ale proč?

 Země a Příroda 
03. června 2018 11:11 / Karel Kovka
  1
📷
2 fotografie v galerii
Některé druhy hub v temnotě krásně svítí Shutterstock
Možná jste to zažili i na vlastní kůži. Jdete po soumraku lesem a najednou se zjeví tajemné světélko. Nejedná se však o bludičky či jiné postavy z našich pohádek, ale o jev zvaný luminiscence. Některé organismy totiž v temnotě světélkují.

A právě světélkování ztrouchnivělého dřeva dalo za vznik některým lidovým pověstem a pohádkám. A kdo by neznal slavnou příhodu zesnulého Vladimíra Menšíka o ománkovém víně?

Jak je možné, že některé organismy světélkují? V tělech bioluminiscenčních organismů se vyskytují dvě důležité látky, díky nimž je světélkování umožněno. Jde o luciferin a enzym luciferázu. Luciferin se v přítomnosti kyslíku oxiduje na oxyluciferin, čímž se molekula luciferinu dostává do excitovaného stavu a vydává světlo. Enzym luciferáza celou reakci katalyzuje. Bioluminiscenční organismy si luciferin buď sami vyrábí, nebo jej přijímají ve formě potravy. 

V našich lesích pak způsobuje světélkování pařezů dřevokazná houba václavka obecná (Armillaria mellea), jejíž vlákna produkují pomocí těchto enzymů nazelenalé světlo, stejně jako např. světlušky. Ale i jiné houby občas světélkují tak, že se to v noci nedá přehlédnout.

Už před více než 2 000 lety si toho všiml Aristoteles a byl zřejmě první, kdo se ptal, proč to ty houby dělají? Z více než 100 tisíc současně popsaných druhů hub jich totiž v temnotě světélkuje pouhých 71 druhů. Se stejnou otázkou si vědci lámali hlavy několik století. A až nyní mají podle všeho uspokojivou odpověď. O dalších zajímavostech ze světa hub se dočtete v tomto článku.

Skupina vědců zkoumala světélkování u brazilských hub druhu Neonothopanus gardneri z příbuzenstva špiček, které jsou větší a zářivější než ostatní známé houby s bioluminiscencí. Nejprve zjistili, že světélkování těchto špiček je ovládáno jejich vnitřními hodinami. To bylo neklamnou známkou, že si špičky nesvětélkují jen tak pro nic za nic, ale že jejich světélkování má nějaký dobrý důvod. Dlouhou dobu si totiž badatelé mysleli, že jde jenom o divácky atraktivní vedlejší produkt jejich metabolismu.

Ale není tomu tak. Ostatně v přírodě se jen málo co děje jen tak bez příčiny. Mykologové nyní zjistili, že houby svou září lákají noční hmyz. A hmyzí návštěvníci pak na pomáhají po okolí roznášet spory zkoumaných světélkujících špiček a napomáhají tak jejich rozmnožování.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda