Vítěz prestižní soutěže o nejlepší fotografii z divočiny čelí velkému skandálu. Vyhrála fotomontáž?
Fotografie s názvem „The Night Raider“ získala prestižní cenu v roce 2017. Po pečlivém a důkladném prozkoumání snímku ale odborníci z londýnského muzea přišli na to, že na snímek je uměle vložen mravenečník, který se plíží noční krajinou k velkému mraveništi.
Důvodem vyloučení snímku je podle muzea to, že fotograf Marcio Cabral použil na fotografii fotomontáž, což je samozřejmě v rozporu s pravidly soutěže. Ty totiž uvádějí, že fotky nesmějí klamat diváka, nebo zkreslovat realitu přírody.
Organizátoři soutěže zahájili vyšetřování po obdržení anonymního dopisu v březnu. V rámci vyšetřování si najali pět specialistů, včetně expertů na fotografie a savce. Tento nezávisle pracující vyšetřovací tým skutečně potvrdil, že se jedná o falešnou fotografii.
Muzeum již kontaktovalo Cabrala, aby se účastnil vyšetřování, a poskytl nezpracované obrazové soubory pořízené během natáčení snímku. Cabral nemohl tyto soubory samozřejmě vydat, a proto s muzeem přestal komunikovat.
Fotografické soutěže se pořádají v nejrůznějších oblastech a motivech. Jednou z nejvíce fascinujících oblastí jsou snímky pořízené vesmírnými dalekohledy a sondami. Jedny z nejlepších vesmírných fotografií pořídila například sonda New Horzions (čtěte: Fascinující fotografie z miliardy kilometrů vzdáleného objektu).