Jak velký byl největší známý slon. Překvapí vás také jeho hmotnost

 Země a Příroda 
08. července 2020 13:00 / Vladimír Socha
  29   0
📷
4 fotografie v galerii
Největší známí jedinci slona afrického vážili přes deset tun Pixabay
Všichni dobře víme, že slon je obří tvor. Jakých rozměrů ale dosahoval ten největší? V současnosti je největším suchozemským živočichem chobotnatec slon africký (Loxodonta africana). Samci tohoto nádherného obra dosahují v dospělosti průměrné hmotnosti asi 4 500 až 6 000 kilogramů, což přibližně odpovídá většině velkých druhohorních teropodů. Jak obrovští ale byli rekordně velcí jedinci?

U největší velryby plejtváka obrovského byli rekordmani také podstatně větší než průměrně velké exempláře (délka 30 metrů a hmotnost přes 173 tun oproti zhruba 25 metrům a 100 tunám). Existují tedy i vědecky zdokumentované obří exempláře druhu Loxodonta africana? Ano, skutečně je tomu tak.

Největší známý slon vážil asi 10,4 tuny

Největším známým jedincem byl kolosální samec, který byl (bohužel, jak jinak) zastřelen nedaleko města Mucusso v Angole v roce 1974. Tento obr měřil na výšku (při změření naležato) 417 centimetrů a jeho hmotnost byla původně odhadnuta asi na 12,24 tuny. Vzhledem k tomu, že ve stoji se sloní tělo poněkud „rozptýlí do šířky“, činila jeho výška v nejvyšším bodě hřbetu ve skutečnosti asi 396 centimetrů. Mimochodem, nebyl to rekordní exemplář, co se týká výšky – jiný jedinec totiž měřil údajně při hmotnosti „pouhých“ osmi tun asi 421 cm. Odhad hmotnosti jedince z Angoly byl v roce 2016 upraven na pravděpodobnější hodnotu 10,4 tuny.

Jen pro zajímavost lze uvést, že průměrně velcí jedinci populárního mamuta srstnatého (Mammuthus primigenius) dosahovali výšky v kohoutku kolem 3,15 metru a hmotnost zhruba do 6 000 kg, jen neobvykle velcí jedinci vážili přes 8 000 kilogramů. Současný slon indický (Elephas maximus) je poněkud menší než jeho africký příbuzný, rekordní změřený jedinec měl výšku 343 cm a odhadovanou hmotnost kolem 7 000 kilogramů.

Pravěký chobotnatec by vyvážil až dvacet osobních automobilů

Navíc se začíná ukazovat, že největším známým suchozemským savcem v dějinách života na Zemi nebyl obří „bezrohý nosorožec“ Paraceratherium s výškou hřbetu kolem 480 cm a hmotností zhruba 17 tun (jak bylo dosud dlouhodobě uváděno), ale jeden z obřích vyhynulých chobotnatců, konkrétně asijský druh Palaeoloxodon namadicus, formálně popsaný již roku 1846.

Tento obří savec žil v období pozdního pleistocénu na území východní Asie od Indie až po Japonsko a vyhynul zhruba před 24 000 lety. O jeho rozměrech svědčí i dochované stehenní kosti o délce 160 cm, které nasvědčují výšce 4,5 metru a hmotnosti kolem 15 tun. Jedna nekompletní stehenní kost by však měřila zhruba 190 cm, což nasvědčuje celkové výšce hřbetu 5,2 metru a hmotnosti zhruba 22 tun!

Ve velikostních tabulkách stále vládnou dinosauři

Další gigantické formy chobotnatců, jako byl druh Deinotherium „thraceiensis“, Elephas recki nebo Mammuthus trogontherii dosahovaly výšky mezi 4 a 4,5 metry a hmotnosti zhruba mezi 12 a 16 tunami. P. namadicus je tedy v současnosti největším známým suchozemským savcem, který se svou hmotností vyrovnal i středně velkým sauropodním dinosaurům. Přesto byl podstatně méně hmotný než největší sauropodní dinosauři, z nichž rekordmanem je zatím stále Argentinosaurus huinculensis. Ten vážil podle různých odhadů asi 3 až 5krát více (66 až 110 tun) než dospělý P. namadicus, pro přesnější odhady bychom ale museli mít k dispozici kompletnější fosilie obou vyhynulých obratlovců (zejména pak argentinosaura).

Nicméně fakt, že pleistocénní chobotnatec dosahoval dvojnásobné hmotnosti oproti největšímu známému jedinci slona afrického, je jistě také hodný úcty. Více se dočtete také zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt vyrábí luxusní šampaňské. Plány mu může překazit jedině Angelina Jolie

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu