Neuvěřitelní senioři. Takovou dlouhověkost jim můžeme jen závidět

Sekvoje jsou opravdu impozantní stromy
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
08. dubna 2018 10:18 / Shutterstock
  4   0
K nejstarším živým organismům naší planety patří stromy. Dožívají se stovek a tisíců let. Mnohé z nich tu byly už v době, kdy naši pravěcí předci lovili mamuty a zdobili stěny jeskyní hlinkou a uhlem.

V pohoří White Mountains v Kalifornii nedaleko Tichého oceánu se údolí střídají s holými horskými hřebeny, obroušeným větrem, deštěm a sněhem. Zdá se, že je to bezútěšná krajina, v níž se daří přežít jen několika rostlinným druhům. Pozornost přitahují bizarní zkroucené kmeny stromů. Jde o borovice rodu „Pinus Iongaeva“, které patří k nejstarším živým organismům naší planety. Jejich stáří se odhaduje na pět tisíc let.

První stromy se na Zemi objevily přibližně před dvěma sty miliony let. Z prehistorických dob přežil do současnosti jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba), nahosemenná dřevina z čeledi jinanovitých. Jinan dvoulaločný pochází pravděpodobně z Číny a na Dálném východě se po staletí pěstuje jako posvátný strom.

Do ostatních oblastí světa se začal rozšiřovat na počátku osmnáctého století. Nejstarší známý žijící exemplář tohoto stromu roste v zahradách paláce Ti-wej v čínské provincii Che-nan. Je vysoký čtyřicet pět metrů a starý dva tisíce let. 

I olivovníky, které tak dobře známe z dovolených ve středomoří, se dožívají úctyhodného věku a mnohé z nich pamatují doby Ježíše Krista. Na největším z Baleárských ostrovů existuje exemplář, jehož stáří se odhaduje na více než dva tisíce pět set let.

Nejdéle žijícími jedinci mezi stromy jsou však jehličnany, a to kalifornské borovice a sekvoje. Sekvoje, k nimž patří sekvoje vždyzelené a sekvojovec obrovský (tzv. mamutí strom), jsou nejvyššími a nejmohutnějšími stromy naší planety.  Výška některých jedinců přesahuje sto dvanáct metrů a v obvodu mají přes 30 metrů. Jsou však mladší než některé kalifornské borovice. Běžně se dožívají šesti set let, některé i tisíce let. Podle analýzy kmenů pak výjimečné exempláře mohou žít nanejvýš dva tisíce sedm set let. O objevu nového, neznámého jehličnanu z prehistorie naší planety jsme psali zde.

Mezi dlouhověké stromy patří i Tisovec Montezumův či Montezumův cypřiš. Nejznámějším exemplářem tohoto druhu je takzvaný Tulský strom, který roste ve městě Santa Maria del Tule v jihomexickém státě Oaxaca. Jedná se o zřejmě nejstatnější strom na světě s průměrem kmene 14 metrů a obvodem 42 metrů! Jeho stáří se odhaduje na nejméně dva, ale možná i čtyři tisíce let.

Chcete-li se však setkat se skutečnou živou fosilií, pak musíte navštívit Austrálii, resp. ostrov Tasmánii. V lesní rezervaci hory Read v nadmořské výšce asi tisíc metrů roste strom známý jako borovice Huon. Její stáří je až neuvěřitelné. Deset tisíc pět set let!

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Bezdrátové nabíjení není žádná novinka. Jde o technologii starou 130 let

Dům a zahrada

Jak uložit neskladné sportovní potřeby tak, aby nepřekážely a nezatuchly

Cestování

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké vyřizování se připravit?

Zavřít reklamu