Ztratili jste se v přírodě? Na tuto populární orientační poučku rychle zapomeňte
Abychom se v přírodě nikdy neztratili, je nutné umět se dobře orientovat. K tomu nám slouží čtyři světové strany, tedy sever, jih, východ a západ. Nejlépe nám pochopitelně poslouží kompas či buzola. Ale jak už to bývá, tyto užitečné pomůcky většina z nás běžně nenosí.
V přírodě nám ale mohou pomoci i jiné jevy, jako je poloha slunce, noční obloha se Severkou, vinice bývají sázeny na jižních svazích, oltáře ve starších kostelech obvykle směřují na východ a hlavní vchod na západ, otvory ve včelích úlech bývají obráceny k jihu, slunečnice se obracejí za sluncem, i když je zamračeno a třeba letopočet na trigonometrických sloupcích je otočen k jihu. Slunce nám může pomoci s orientací, ale také způsobit velké potíže, o kterých se můžete dočíst zde.
Nejrůznějších pouček je pochopitelně mnohem více. Problém bývá, že si na ně jen málokdy vzpomeneme. Existuje však poučka, na kterou si pravděpodobně vzpomeneme všichni. Sever se dá určit podle mechů a lišejníků rostoucích na stromech. Tradovaná poučka říká, že mechy a lišejníky vždy obrůstají stromy více na severní straně.
Ale pozor. Nejnovější vědecké výzkumy to naprosto popírají. Dokonce je prý možný úplný opak. Záleží totiž na konkrétním druhu mechu či lišejníku. Některé naopak obrůstají stromy na straně obrácené ke slunci, tedy na straně jižní! Nejdůležitější jsou však místní podmínky, které jen stěží budeme znát. Někde tedy mohou být kmeny obrostlé i na straně východní či západní!
Mechy a lišejníky prostě ve světě nejnovějších výzkumů ztratily jako kompas důvěryhodnost.