Některé viry mají zcela odlišný genom než zbytek života na Zemi
Díky novým výzkumům se ukazuje, že existuje celá armáda bakteriofágů s nestandardní DNA, kterou vědci nazývají Z-genom.
Viry mají vlastní abecedu
"Genomová DNA se skládá ze čtyř standardních nukleotidů. Tyto nukleové báze tvoří genetickou abecedu ATCG, která se používá ve všech oblastech života,“ píší biologové Michael Grome a Farren Isaacs. "V roce 1977 však byl objeven v DNA viru cyanofág S-2L, který tvoří genetickou abecedu ZTCG.“
Důvodem se zdála být vlastní ochrana. V rámci spojovacích "příček“ dvojité šroubovice DNA tvoří základna Z trojnou vazbu k protilehlé základně T, což je o jednu více než dvě vazby pravidelného spojení v abecedě ATCG. Díky tomu je ve virovém genomu těžší a obtížnější oddělit bakterie od chemikálií nazývaných nukleázy.
Ačkoli vědci byli při tomto objevu fascinováni, nebyly nalezeny žádné jiné bakteriofágy se Z-genomem a vzhledem k obtížnosti kultivace S-2L v laboratoři byl Z-genom vyčleněn jako kuriozita.
Jenomže to žádná kuriozita nebyla. Nové tři výzkumy ve Francii a Číně ukazují, že se nejednalo o jednorázovou záležitost a vědci navíc dokázali charakterizovat, jak je Z-genom sestaven.
Z-genom na Zemi přistál s meteoritem
Všechny tři týmy hledaly v databázích genetických sekvencí sekvence týkající se konkrétních proteinů a enzymů a našly širokou škálu bakteriofágů s podobnými geny. "Vědci odvedli neuvěřitelně komplexní práci, když prokázali, že nejde o žádný šílený a výjimečný případ, ale že existuje celá skupina bakteriofágů, které mají tento druh genetického materiálu,“ řekl Jef Boeke, molekulární biolog z New York University.
Fakt, že některé viry mají jiný genom, už vědci tedy potvrdili, ale stále nevědí příliš o tom, jak to vlastně funguje. Je například Z-genom kompatibilní s běžným buněčným aparátem, jako je ten náš? A dalo by se to použít stejným způsobem, jako když se pracuje s umělou DNA?
"Základna Z byla jednoznačně identifikována v uhlíkatém meteoritu a navržena jako nukleová báze, která mohla být k dispozici pro vznik života,“ napsali výzkumníci. "Vzhledem k tomu, že základna Z byla objevena v meteoritu, může naše práce iniciovat interdisciplinární výzkum původu života a astrobiologie.“ Dále čtěte: Zemská kůra je mnohem starší, než se dosud myslelo.