Vše nasvědčuje tomu, že nejstarší meteorický kráter na světě není vůbec kráterem

 Země a Příroda 
28. března 2021 07:45 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
Nejstarší kráter je v Austrálii Pixabay
Historie planety i lidstva zdá se být více a více chaotická. Místo abychom se díky novým technologiím o naší historii dozvídali stále více upřesňujících informací, vypadá to, že si naopak nemůžeme být jisti vůbec ničím. Například nyní to vypadá, že ani nejstarší meteorický kráter vlastně vůbec není kráterem.

Vše nasvědčuje tomu, že toto legendární místo vytvořily samy přírodní síly Země, jak ukazuje nová studie.

Z vesmíru nic nespadlo

Samozvaný kráter, známý jako struktura Maniitsoq, se nachází 55 kilometrů jihovýchodně od města Maniitsoq v Grónsku. Struktura má průměr asi 100 km a byla vytvořena před asi 3 miliardami let.

V roce 2012 geolog Adam Garde z Geologické služby Dánska a Grónska a jeho kolegové uvedli, že našli důkazy o tom, že struktura Maniitsoq byla vytvořena dopadem meteoritu a označili ji za nejstarší známý příklad svého druhu na Zemi. Nová studie však zpochybňuje zjištění týmu z roku 2012. Nejstarší meteorický kráter na světě vůbec není kráter, říkají vědci v nové studii s tím, že se o tuto strukturu zkrátka postaraly přírodní síly tady na Zemi.

"Po rozsáhlém zkoumání oblasti Maniitsoq jsme dosud nenašli důkazy o mikroskopické deformaci otřesů, která se nachází téměř ve všech ostatních kráterech,“ uvedl hlavní autor Chris Yakymchuk, geolog z University of Waterloo v Kanadě. "Naše data naznačují, že struktura v oblasti je produktem starodávného deskového tektonického pohybu, deformace a zahřívání po stovky milionů let.“

Přitom Garde a jeho kolegové dospěli k závěru, že struktura Maniitsoq je impaktní kráter hlavně díky struktuře hornin v jejím středu. Vědci tehdy uvedli, že hloubku těchto hornin a způsob, jakým byly vtlačeny do země, lze vysvětlit pouze nárazem meteoritu. "S údaji, které v té době měli, byl původ nárazu věrohodný,“ řekl Yakymchuk. "Naším cílem bylo otestovat hypotézu dopadu pomocí více dat shromážděných pomocí širší řady technik.“

Yakymchukův tým také datoval spornou strukturu do jiné doby. "Když jsme začali kombinovat některá terénní pozorování s údaji o stáří konkrétních horninových jednotek, začalo nám to ukazovat jiná data,“ řekl Yakymchuk. "Věk, který jsme získali, byl o 40 milionů let mladší než navrhovaný čas nárazu.“

Nejstarší kráter je nyní ten australský

Nová zjištění zdůrazňují potřebu neustále zpochybňovat předchozí studie, které jsou důležitou součástí vědeckého procesu, uvedl Yakymchuk. "Při vývoji nových vědeckých technik a technologií neustále testujeme předchozí hypotézy.“

Autoři studie z roku 2012 však stále nesouhlasí. Přesto podle databáze dopadů už struktura Maniitsoq není evidována jako impaktní kráter. Místo toho je podle časopisu Nature impaktní struktura Yarrabubba v západní Austrálii, stará přibližně 2,2 miliardy let, nově nejstarším známým meteorickým kráterem. Dále čtěte: Starověké magma z počátků Země bylo objeveno ve skalách Grónska.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda