U pobřeží Havaje se odehrál vzácný souboj dvou vrcholných predátorů
U pobřeží Havaje se nejspíše odehrál zvláštní souboj dvou mořských predátorů, který dosud nebyl nikdy zdokumentován. Jeden z mořských biologů a fotograf Deron Verbeck totiž odhalil důkazy o tom, že žraloku dlouhoploutvému se nevyplatil útok na obrovskou krakatici, která zanechala na jeho těle výrazné jizvy.
Fotograf si zvláštního jizvení všiml u jednoho ze žraloků, které dokumentoval. Zváštní jizvy ve tvaru kruhů na těle žraloků Verbeck nikdy předtím neviděl, takže ihned zaujaly jeho pozornost. Pořídil proto sérii snímků, které později konzultoval s biology z Floridské mezinárodní univerzity.
Zranění způsobil hlavonožec
Po pečlivé analýze pořízených fotografií biologové došli k závěru, že takové jizvy nemohl způsobit žádný jiný tvor než obávaná a legendami opředená krakatice. Tento obrovský hlavonožec je pravděpodobně jediným tvorem v oceánu, který dokáže podobná zranění žralokovi způsobit.
Vědcům se sice nepodařilo zjistit, který konkrétní druh velkého hlavonožce mohl žralokovi na Verbeckových snímcích zranění způsobit, ale s velkou pravděpodobností se jednalo o krakatice druhu Architeuthis nebo Thysanoteuthis. Tito obrovští tvorové mohou dorůstat do délky neuvěřitelných 13 metrů.
Souboje krakatic s ostatními predátory nejsou ojedinělé
Vědci sice uvedli, že se jedná o vůbec první zdokumentovaný případ útoku krakatice na vrcholného predátora, avšak zdaleka není jediný. Poté, co byla tato studie zveřejněna, začali lidé z celého světa posílat vědcům z Floridské mezinárodní univerzity další fotografie žraloků, na kterých byla zachycena podobná zranění. Obdobné jizvy vědci zaznamenali také na vorvaních, kteří jsou známí tím, že krakatice loví. Dále čtěte: Vědci rozluštili tajemství drobných tvorů, kteří jsou známí svou neuvěřitelnou odolností.