Vědci našli na Marsu velké množství čisté zmrzlé vody!

 Vesmír 
17. ledna 2018 09:09 / Lukáš Bauer
  5
📷
1 fotografie v galerii
Pod povrchem rudé planety se nachází velké množství ledu NASA
Vědci za pomoci meziplanetární stanice Reconnaissance Orbiter zjistili, že rudá planeta pod povrchem ukrývá velké množství zmrzlé vody. Čistý zmrzlý led se ukrývá v hloubce okolo dvou metrů pod povrchem a jeho tloušťka místy dosahuje až sto metrů.

Přítomnost vody na Marsu v podobě ledu je známou věcí již několik let. Tato zmrzlá voda je ukryta v horninách, ale zároveň je smíšená s prachem a horninami. Vědci nyní poprvé objevili velké množství čisté formy ledu, která v některých oblastech dosahuje tloušťky až 100 metrů.

Ložiska ledu zjistila již v roce 2001 kosmická loď Mars Odyssey, která pomocí spektrometru gama záření objevila přítomnost vodíku, což vědcům naznačilo, že na Marsu bylo dříve velké množství vody. Z pořízených snímků ovšem nebylo možné určit tloušťku ledových oblastí.

Novější Mars Reconnaissance Orbiter mapoval povrch podrobněji. Průzkum obnažených hornin spektroskopem CRISM zjistil, že obsahují větší množství ledu. Data systému THEMIS, který měří teplotu povrchu, zase vědcům napověděla, že tato vrstva je poměrně silná.

Nejnovější výzkum svědčí o tom, že na Marsu je mnohem více použitelné vody, než se doposud předpokládalo. Většina zjištěného ledu se ukrývá ve výběžcích. Odborníci ovšem předpokládají, že malá hloubka, ve které se ledová uložiště nachází, bude pravděpodobně způsobovat jejich rychlé ztráty. Již nyní vědci pozorovali silnou erozi těchto výběžků, způsobenou táním obnažených vrstev ledu.

Tento objev je pro budoucí plánované mise na Mars velice důležitý, protože na jeho základě by mohla být alespoň část vody potřebná pro astronauty a provoz získávána přímo z povrchu rudé planety.

Kolem Marsu se v poslední době soustředí lidská vesmírná činnost. Nedávno například vědci zjistili, jak dlouho by mohl přežít pozemský organismus v prostředí, které na Marsu panuje (čtěte: vědci zjistili, jak dlouho může přežít živý organismus na Marsu).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město