Vědci poprvé objevili meteority, které mohly přinést život na Zemi
Dvojice již dříve objevených vesmírných kamenů z Maroka a Texasu obsahuje několik přísad, které mohou být příčinou vzniku prvních známek života nejen na naší planetě. Oba meteority totiž obsahují tekutou vodu a specifické organické sloučeniny, které jsou známy tím, že se ve vhodném prostředí mohou transformovat v život.
„Je to poprvé, kdy jsme ve vesmírném tělese našli bohatou organickou hmotu ve spojení s tekutou vodou, což jsou nezbytné složky pro vznik složitějších organických sloučenin ve vesmíru,“ uvedla vědecká pracovnice Queenie Chan z The Open University of United Kingdom.
Vědci zkoumali meteority pomocí rentgenového záření ALS (Advanced Ligh Source) a objevili aminokyseliny, které jsou nezbytné pro vývoj proteinu, podobně jako kyslík, uhlík a dusík.
I když se nejedná o přímý důkaz existence mimozemského života, vědci se domnívají, že meteority byly součástí některé z raných planet, které existovaly krátce po vzniku Sluneční soustavy. Je také velice pravděpodobné, že na tomto prehistorickém již neexistujícím světě byly rozsáhlé oceány.
Jednou z možností je, že meteority mohou pocházet z některé trpasličí planety, jako je Ceres. Další organická hmota se mohla do hornin dostat při srážce s asteroidem stejného typu jako Hebe.
Mikroskopické stopy vody nalezené v úlomcích by se mohly datovat až do zrodu naší Sluneční soustavy před 4,5 miliardami let. Pro vědce se jedná o velice důležitý objev, který jim pomůže lépe pochopit, jak se organická hmota ve vesmíru formuje. Mnoho krystalů z obou kamenů ještě musí být podrobeno výzkumu. Je proto možné, že to největší překvapení na vědce teprve čeká.
V minulém roce paleontologové objevili v Mongolsku organismus, který je považován za první známou formu života na Zemi. O tomto živočichovi si můžete přečíst zde.