Sonda Juno poslala na Zemi ohromující fotografie Jupiteru

Juno obíhá Jupiter od roku 2016
📷
Dalších 7 fotografií v galerii
 Vesmír 
10. ledna 2018 12:12 / Shutterstock
  1   1
Vesmírná sonda Juno americké NASA dokončila desátý blízký průlet kolem Jupiteru a poslala zpět na Zemi sérii krásných fotografií. Doručení snímků na Zemi může trvat i několik dnů.

Vesmírná sonda za jednu miliardu dolarů dokončila svůj desátý průlet kolem Jupiteru po své eliptické oběžné dráze. Během každého z těchto průletů pořídí řadu snímků, na kterých jsou zachyceny úžasné detaily z povrchu největší planety v naší soustavě.

Sonda obíhá Jupiter po elipse, aby se vyhnula silnému radiačnímu záření, přičemž se kolem planety pohybuje rychlostí 209 tisíc kilometrů za hodinu. Snímky pořizuje za pomoci nástroje JunoCam, a to každých 53 dní.

Výzkumní pracovníci NASA zveřejnili koncem prosince na svých internetových stránkách fotografie zobrazující vířící bouře a mračna v Jupiterově atmosféře. Některé z bouřících mračen mají větší průměr než Země.

V naší galerii najdete ty nejlepší z fotografií, které v prosinci sonda Juno z vesmíru odeslala. Na jedné z fotografií je také zobrazena eliptická dráha sondy. Juno také dříve pomohla vědcům pochopit některé parametry záhadné rudé skvrny, která je jedním z typických znaků obrovské planety.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Rusko vyrobí dvě letadla, která ochrání prezidenta v případě nukleárního útoku

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu