Astronomové objevili v dalekém vesmíru něco velmi zvláštního

Nově objevené chování supernovy, popírá většinu známých vědeckých modelů
 Vesmír 
11. listopadu 2017 10:47 / Shutterstock
  0   1
Ve chvíli kdy se hvězda stane takzvanou supernovou, její existence se blíží ke konci. Astronomové objevili hvězdu, která přežila svou vlastní smrt. Nový vesmírný objev se vymyká všem známým modelům o existenci a formování hvězd.

Astronomové nedávno našli hvězdu, která tímto způsobem explodovala, ale z dosud neznámého důvodu masivní explozi přežila. O šedesát let později navíc explodovala znovu. Odborníci z celého světa jsou tímto novým výzkumem zmateni, protože se chování hvězdy vymyká všem modelům o fungování supernov.

Supernova je konečné hvězdné stadium. Klasickým příkladem je velká hvězda, která vyčerpala většinu zásob paliva pro fúzi a začala tvořit železo. V důsledku toho se hvězda začne hroutit pod silou své vlastní gravitace. V druhém nejčastějším případě se jedná o bílého trpaslíka, který nahromadil příliš mnoho materiálu, stal se nestabilním a prodělal termonukleární explozi.

Oba tyto případy končí stejným způsobem. Obrovská exploze rozmetá velkou většinu nebo všechnu hmotu z hvězdy do vesmíru.

Supernova s označením iPTF14hls byla objevena v roce 2014. Zpočátku vypadala stejně jako každá jiná hvězda v tomto stadiu a byla klasifikována jako typ II-P. O několik měsíců později se ovšem stalo něco, co u tohoto typu hvězdy nikdy nebylo pozorováno.

Při více než šestisetdenním pozorování hvězda několikrát pohasla a opět se rozjasnila. Běžné supernovy se dostanou do bodu největšího jasu a postupně pohasínají.

Když se vědci z observatoře Las Cumbres vrátili v čase a zkoumali archivní data, našli výbuch stejné hvězdy z roku 1954. Hvězda byla původně přibližně stokrát větší než naše Slunce.

Vědci se domnívají, že by se mohlo jednat o zvláštní stav takzvané párové nestability. Vzácný jev v podobě několika výbuchů supernovy se může teoreticky vyskytnou u hvězd o velikosti stokrát větší, než je naše Slunce.

Během těchto explozí se supernova zbaví vnější vrstvy a ztratí hmotu o velikosti 10 až 25 Sluncí. Díky tomu se sníží její váha pod hranici nestability a může po určitou dobu opět fungovat. Tyto události se mohou opakovat, dokud se hvězda nakonec nezhroutí do černé díry.

Pro odborníky z celého světa se jedná o vzrušující objev. V budoucnu by mohl výzkumníkům pomoci při studiu nejjasnějších hvězd ve vesmíru a v lepším pochopení chování černých děr.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Staré dobré hašené vápno. Výborně ochrání stromy před mrazy

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu