Vědci zkoumali bakterie z Mezinárodní vesmírné stanice a došli k překvapivému závěru

Bakterie z ISS jsou nápadně podobné pozemským mikroorganismům
 Vesmír 
07. prosince 2017 16:17 / Internet
  24   13
Biologové z USA zkoumali vzorky mikrobů, které byly objeveny na stěně ISS a zjistili, že se s největší pravděpodobností jedná o pozemské bakterie. Tvrzení ruských astronautů, že se jedná o bakterie, které se na ISS dostaly z vesmírů, potvrzeno zatím nebylo.

Podle závěru z rozboru jsou mikroby nalezené na palubě ISS velmi podobné těm, které se běžně vyskytují na povrchu lidského těla, v bytech a nejrůznějších prostorech na Zemi. Pravděpodobným nositelem bakterií je tedy samotná posádka ISS.

Američtí vědci tak nepotvrdili zprávu ruských kosmonautů, že objevili na povrchu mezinárodní vesmírné stanice bakterie, které pocházejí z vesmíru. Tato zpráva naplno rozproudila diskuze na téma, zda mohou mikroorganizmy cestovat vesmírem a také jestli se tímto způsobem také mohly před miliony let dostat na Zemi.

Nedávné pozorování života kosmických mikrobů prokázalo, že chování bakterií se velmi liší v podmínkách beztíže. V případě oslabené imunity ve vesmíru toto zjištění vyvolalo obavy, že výskyt patogenů na palubě ISS může posádce způsobit vážné zdravotní problémy.

Před odesláním do vesmíru dostali astronauté speciální sady nástrojů, s nimiž museli odebírat vzorky z 15 různých objektů a ploch v americkém modulu Harmony a v sousední laboratoři NASA.

Když byly tyto vzorky zmrazeny a dodány na Zemi, vědci je analyzovali a zjistili početné zastoupení různých druhů hub, bakterií a dalších mikroorganismů. Tyto údaje byly následně porovnány s výsledky pozorování mikrobů žijících v bytech a domech.

Jak ukázala tato měření, „vesmírné“ bakterie byly velmi podobné svým pozemským příbuzným, měly podobné složení a početnost kolonií. Tyto výsledky vědce překvapily, protože neočekávali, že na ISS bude stejně bohatá a početná skupina bakterií jako v pozemských prostorech.

Přestože ruští kosmonauti objevili bakterie na vnějším plášti ISS, odborníci jsou přesvědčeni, že se jedná o pozemské bakterie, které se tam dostaly prostřednictvím člověka.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Elegantní a hodně rychlý vůz. Čím ještě 508 Peugeot Sport Engineered na ženevském autosalonu zaboduje?

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

Cestování

Kulturní rozdíly stojí za to znát. Co byste nikdy neměli dělat ve Španělsku, abyste nenarazili?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu