Čínská vesmírná stanice neřízeně padá k Zemi. Může zasáhnout Evropský kontinent

Čínská vesmírná agentura informovala o ztrátě kontroly nad svou vesmírnou stanicí již v roce 2016
 Vesmír 
12. listopadu 2017 10:44 / Internet
  4   0
Čínská vesmírná stanice, která se v roce 2016 vymkla kontrole se pomalu rozpadá na oběžné dráze. Počátkem příštího roku vstoupí do atmosféry a zřítí se k Zemi. Některé prognózy uvádějí, že může zasáhnout evropský kontinent.

Většina menších objektů, které vstoupí do atmosféry, se rozpadne a shoří. Problémem jsou pouze větší tělesa, kterým je bohužel i čínská vesmírná stanice Tiangong-1. Ta totiž celá v atmosféře neshoří a její velké části dopadnou na zemský povrch.

Odborníci z Evropské kosmické agentury se již delší dobu zabývají výpočty pravděpodobného místa dopadu a sledováním průběhu této události. Některé prognózy předpovídají, že trosky by mohly dopadnout do několika evropských zemí.

Poměrně jisté je, že žádné části trosek by neměly dopadnout v oblastech nad 43 stupňů severní šířky a 43 stupňů jižní šířky. Výpočty jsou zatím natolik nepřesné, že trosky stanice mohou dopadnout na jakémkoliv místě na Zemi mezi těmito zeměpisnými šířkami.

V této oblasti se nacházejí i evropské státy jako je Španělsko, Portugalsko, Itálie, Bulharsko a Řecko. Pravděpodobnost, že by zasáhly obydlenou oblast, je však velmi malá.

Vzhledem k váze celého objektu je možné, že na Zem mohou spadnout až stokilové kusy. Čínské úřady trvají na tom, že událost nebude pro obyvatele planety představovat téměř žádné nebezpečí.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Pilot vylezl za letu na křídlo bombardéru, aby uhasil požár motoru

Dům a zahrada

Žádný nátěr netrvá věčně. Pokud je čas na jeho renovaci, můžete to zkusit několika způsoby

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Zavřít reklamu