Astronauté poprvé rozluštili DNA neznámých organizmů přímo ve vesmíru
Mikrobi byli objeveni na palubě nebo exteriéru ISS již několikrát, pokud chtěli astronauté zjistit, zda se jedná o pozemské bakterie, museli vždy odeslat vzorky na Zemi a čekat na analýzu z laboratoře.
Nyní poprvé v historii provedli analýzu DNA přímo astronauté. Vzorky byly pro ověření zaslány zpět na Zemi, aby se potvrdilo, že analýza na palubě ISS proběhla správně.
V případě bakterií nejde ani tolik o vyhledávání vesmírných forem života, ale spíše o výzkum, jaký vliv mohou mít pozemské bakterie na zdraví astronautů ve vesmírném prostředí.
Součástí mise Gena také byla činnost třech astronautů, kteří na ISS v loňském roce pomocí Petriho misek rozmnožili bakterie odebrané z povrchu stanice, jenž následně astronautka NASA Peggy Whitsonová podrobila analýze DNA.
Analýza DNA proběhla již v červenci roku 2016, když se astronautka NASA Kate Rubinsová stala prvním člověkem, který analyzoval DNA ve vesmíru. V předchozím experimentu ale věděla, že dostává DNA myší ze Země, takže nešlo o neznámý organizmus jako v tomto případě.
Schopnost analyzovat DNA ve vesmíru je pro astronauty velkým přínosem a může jednoho dne výrazně urychlit případné odhalení některých forem života při průzkumu vzdálenějších částí vesmíru.
Nedávno vydali například ruští kosmonauté zprávu, že našli cizí formy života na vnějším plášti ISS. Více o nálezu ruských kosmonautů se dočtete v tomto článku.