Vědci zjistili, že místo sopečné lávy na Marsu teklo bláto
Vědci přišli na to, že za velmi nízkého atmosférického tlaku a teplotních podmínek na Marsu může bláto zanechávat stejnou stopu jako láva.
"Provedli jsme experimenty ve vakuové komoře, abychom simulovali uvolňování bahna na Marsu," řekl planetární vědec Lionel Wilson z Lancaster University ve Velké Británii.
Voda pod povrchem se smíchala se sedimenty a vytvořila bahno
Vědci se již dlouho zabývali teorií, že velké množství vody kdysi volně proudilo na marťanský povrch, možná jen na velmi krátkou dobu, a erodovalo krajinu, nebo bylo pokryto vulkanickou aktivitou a sedimenty nafoukanými větrem.
Podzemní tlak vody nakonec vlhké sedimenty uvězněné pod povrchem vytlačil nahoru a vzniklo marťanské bahno. A vědci se chtěli dozvědět, zda by bahno po sobě zanechalo takové stopy, jaké na povrchu Marsu nacházejí na mnoha místech.
Experiment se konal v přetlakové komoře
Jejich experiment se odehrál v nízkotlaké válcové komoře o průměru 90 centimetrů a délce 180 centimetrů. Ta byla pečlivě natlakována na 7 milibarů, aby se simuloval atmosférický tlak na Marsu. Druhé nastavení pak odpovídalo pozemským podmínkám.
V obou sadách tedy bylo bláto nalito na písek ochlazený na teplotu odpovídající povrchové teplotě Marsu, -20 stupňů Celsia. Vědci pak studovali a charakterizovali způsob, jakým bláto teče přes tento povrch.
V zemských podmínkách se bahenní toky chovaly tak, jak je dobře známe. Tedy nevytvářely ledovou kůru ani nevytvářely lávovité toky. Ale bahno v marťanských podmínkách teče kvůli nižšímu atmosférickému tlaku úplně jinak.
Účinek na bahenní toky v simulovaných podmínkách na Marsu je fascinující. Voda v bahně začíná vařit a vypařovat se a tento proces absorbuje latentní teplo z páry. To ochlazuje bahno a na jeho povrchu se vytvoří zmrzlá kůra.
Bláto se pak stále tlačí zespodu ledovou krustou, vytéká ven a znovu se mísí do nového proudu.
Jak řekl geofyzik Petr Brož z Akademie věd České republiky, který se na experimentu podílel, "naše experimenty ukazují, že i proces tak zjevně jednoduchý, jako je tok bláta, tedy něco, co mnozí z nás znají od dětství, by byl na Marsu velmi odlišný." Dále čtěte: NASA zveřejnila dechberoucí fotografie z Marsu.