Bouřlivý povrch Venuše je plný sopek. Aktivních jich mohou být tisíce
Planetu Venuši zkoumala mimo jiné také evropská sonda Venus Express v letech 2006 až 2015. Na jejím povrchu vědci dokázali identifikovat nejméně 1600 sopečných útvarů, přičemž mnoho z nich může být stále aktivních. Tuto domněnku se ale vědcům dosud nepodařilo přímo dokázat.
U Venuše je totiž největší překážkou v pozorování její velice hustá atmosféra, která zcela znemožňuje pozorovat její povrch. Vědci však nedávno objevili způsob, jak přítomnost sopek na Venuši lze dokázat. V datech sondy Venus Express totiž objevili záznamy o teplotě z vrcholu známého jako Idunn Mons, které vykazovaly mnohem vyšší teploty než v jeho okolí.
Toto měření je podle vědců nepřímým důkazem toho, že se minimálně v případě Idunn Mons jedná o aktivní sopku. Z dalších měření pak zjistili, že některé lávové proudy na Venuši jsou mladší než 2,5 milionu let a vznikly tedy teprve nedávno. Tato zjištění znovu podpořila myšlenku, že na povrchu Venuše dochází k aktivní sopečné činnosti.
Přelomový však byl test olivínu, který se na Zemi běžně vyskytuje v okolí sopek. Tento minerál vědci v laboratorních podmínkách zahřívali na stovky stupňů Celsia a zjistili, že jakmile olivín přesáhne teplotu 900 stupňů Celsia, začnou se jeho vlastnosti velice rychle měnit.
Stopy olivínu byly totiž na povrchu Venuše identifikovány a jelikož je vědcům dobře známo, že tento minerál vydrží maximálně několik let, jeho přítomnost je tedy pravděpodobně dalším důkazem o vulkanické činnosti na Venuši. Vědci nyní chtějí k planetě vyslat další sondy, které budou zkoumat planetu z oběžné dráhy a možná s pomocí dronů nebo vzducholodí ve vysokých výškách atmosféry. Dále čtěte: (Vědci zaznamenali něco podivného v okolí sopky na Islandu. Pokud bouchne, bude to pro Evropu katastrofa).