Na této planetě jsou podmínky pro život a lze na ni i doletět
Astronomové v Proximě Centauri už dlouho vidí velkou naději. Podle posledních výpočtů by se k ní dalo s novými typy pohonu doletět zhruba za 20 let, tedy v relativně krátké době, navíc má planetu obíhající v obyvatelné zóně.
Sesterskou exoplanetu Proximu b astronomové poprvé objevili v roce 2016. Protože leží v obyvatelné zóně, mohla by potenciálně disponovat kapalnou vodou a tudíž i podmínkami pro život. Proxima c ale dosud byla velkou neznámou.
Proxima c je sedmkrát větší než Země
Astronomové přehodnotili data shromážděná Evropskou jižní observatoří (ESO) v Chile a při pozorování Proximy c.
Proxima c je zhruba sedmkrát větší než Země. Planeta je také údajně velmi jasná, což by mohlo znamenat, že má prstenec větší než Saturn, ale rovněž se může jednat o oblak prachu.
Z těchto pozorování lze získat spoustu informací, především pak pomoci lépe pochopit Proximu b, přezdívanou zlaté dítě Proximy Centauri. Podobně jako planety v naší Sluneční soustavě se obecně předpokládá, že exoplanety kolem Proxima Centauri obíhají kolem hvězdy ve stejné rovině. Čím více informací astronomové získají o Proximě c, tím lépe poznají Proximu b, kterou není snadné zkoumat kvůli její oběžné dráze.
Je tam život?
Proxima Centauri je hvězda nacházející se ve vzdálenosti 4,22 světelných let od Země. Z dosavadních modelů vychází, že planeta, na které by mohla být voda v tekutém skupenství, by od Proximy neměla být daleko.
Proto jsou exoplanety Proxima b a Proxima c pro astronomy tak zajímavé. Proxima Centauri společně s oběma exoplanetami patřily k prvním cílům mise Space Interferometry Mission NASA, tento projekt byl ale zrušen.
V budoucnu ale pravděpodobně tento, nebo nějaký podobný projekt, zase ožije. Jak se vyvíjejí nové technologie, vědci předpokládají, že k Proximám by se za pár let doletět dalo. Takový let s pomocí nových technologií by trval zhruba 20 let. Dále čtěte: Dlouhý pobyt ve vesmíru může lidský mozek trvale zvětšit.