Data ze satelitů odkryly smutnou událost. Zmizel ikonický ledovec na Islandu

 Věda a Výzkum 
10. listopadu 2019 10:35 / Lukáš Bauer
  2
📷
5 fotografií v galerii
Po ledovci Okjökull nezbylo téměř nic Internet
Fotografie z vesmírných satelitů vědcům poskytují důležitý přehled o tom, co se odehrává v těžko přístupných oblastech naší planety. Nedávno se jim naskytl smutný pohled, když zjistili, že z ikonického islandského ledovce Okjökull už nezbylo téměř nic. Stal se obětí rozsáhlých klimatických změn, podobně jako se stane v budoucnu většina alpských ledovců.

Družice ukázaly smutný pohled na místo, kde býval ikonický islandský ledovec Okjökull. Ještě před třiceti lety byla oblast kolem sopky Ok pokryta ledem, nyní tam zůstala pouze holá pláň a v archivu několik fotografií.

Islandskou sopku Ok ještě před třiceti lety pokrýval ledovec, nyní na západě Islandu zbyla jen pustá pláň, což dokazují fotografie z družice. Ledovec se začal vytrácet v souvislosti s globálním oteplováním.

Několik snímků ukazuje, jak ledovec postupně mizel. První z nich je ze 7. září 1986 a druhý z 1. srpna 2019. Geologické mapy ze začátku minulého století odhadly plochu ledovce na šestnáct kilometrů čtverečních. Nyní má méně než jeden kilometr.

Jedná se o první islandský ledovec, který přišel o status ledovce, skupina vědců se proto chystá na sopku vystoupit a umístit na ni vzpomínkovou plaketu. Památník má také připomínat hrozbu globálního oteplování.

Ledovec Okjökull roztál i pod vlivem změny klimatu. Před pěti lety mu byl odebrán status ledovce, protože už neměl dostatek ledové plochy. Jedním z faktorů, který k jeho tání přispěl, je právě globální oteplování.

V období před průmyslovou revolucí byla koncentrace plynu téměř o třetinu menší. Jinými slovy - takové ovzduší lidé ještě nezažili. Island není jediným místem, které ztrácí ledovce. Ledová pokrývka ubývá v téměř všech částech světa. Zem zažívá v 21. století nejteplejší roky od začátku měření. Dále čtěte: Tající ledovec v Norsku odkryl dávné artefakty. Byly uvězněny v ledu tisíce let.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

George Clooney prozradil, proč odmítl kšeft za 35 milionů dolarů za jeden den práce

Styl

Tyto kosmetické nápady z TikToku byste zkoušet neměly. Mohly by poškodit vaši pleť

Tech

Rusko vypustilo na oběžnou dráhu utajovaný vojenský satelit

Zavřít reklamu