Archeologům se podařil zcela ojedinělý objev. V pralese našli dávno ztracené město
Výzkumníci z francouzského institutu asijských studií našli hluboko v kambodžském pralese dávnou metropoli Mahendraparvata, kterou obývali starověcí Khmérové. Toto prastaré město bylo centrem Khmérské říše do chvíle, než bylo zapomenuto a ztraceno v pralesním porostu.
Archeologové k odhalení tohoto města využili speciální technologii LIDAR, která využívá laserový paprsek k modelování profilu terénu. Díky této technologii tak pod pralesním porostem objevili základy starověkého města.
Khmérské město bylo centrem říše mezi osmým a devátým stoletím našeho letopočtu a nacházelo se v hustém pralese poblíž pohoří Phnom Kulen. Podle výzkumníků se město rozkládalo na ploše asi 50 čtverečních kilometrů.
Díky laseru vědci objevili tisíce archeologických objektů různých rozměrů. Mezi nejzajímavější patří ruiny chrámů, paláců a pyramidového komplexu, které tvořily základní infrastrukturu města. Vědci objevili také zbytky vodního systému, který celé město zásoboval pitnou vodou. Součástí systému byla také velká vodní nádrž, kde Khmérové vodu zadržovali.
Říše Khmérů byla nejsilnější v celé jihovýchodní Asii a vyrostla z ní moderní Kambodža. Nově objevené město Mahendraparvata bylo podle expertů pravděpodobně základem velkých měst v Khmérské říši.
O poloze města přitom vědci věděli již řadu let, ale kvůli těžko přístupnému terénu nebylo možné zahájit efektivní výzkum. Oblast byla také známá tím, že se v ní usídlili guerilly takzvaných Rudých Khmérů, kteří v oblasti zanechali spoustu nevybuchlé munice a min.
Khmérské město není jediným, kde se uplatnila technologie LIDAR. Například přibližně před rokem a půl se pomocí tohoto laserového radaru podařilo najít na severu Guatemaly, v departementu Petén, zatím neznámou mayskou urbanizaci tvořenou tisíci stavbami mayské civilizace. Dále čtěte: Nové objevy odhalují velké tajemství dávných mořeplavců.