Vědci objevili jednu z nejzáhadnějších černých děr v historii lidstva
Spirální galaxie s označením NGC 3147, která se nachází asi 130 milionů světelných let od Země, ukrývá zvláštní černou díru obklopenou tenkým prstencem. Astronomové jsou z existence takové černé díry velice překvapeni.
Prstenec kolem černé díry je tvořen prachem, plynem a dalším materiálem, jenž byl vyvržen na oběžnou dráhu kolem černé díry. Tento typ prstenců však vědci dosud pozorovali pouze u obrovských černých děr v mnohem aktivnějších galaxiích.
Platí totiž pravidlo, že čím více plynu černá díra pohltí, tím jasněji je vidět disk kolem ní. Černá díra uvnitř galaxie NGC 3147 je však poměrně slabá a astronomové nepředpokládají, že by její disk mohl být tak výrazný.
„Je to stejný typ disku, jaký vídáme u objektů, které jsou 1 000 krát nebo dokonce 100 000 krát silnější. Předpovědi současných modelů pro velmi slabě aktivní galaxie však v tomto případě selhaly,“ uvedl autor studie Stefano Bianchi.
Objev vědci učinili za pomoci dat z Hubbleova teleskopu. Je ironií, že astronomové původně vybrali galaxii NGC 3147 jako kandidáta ohledně výzkumu, který měl prokázat, že se disky nemou tvořit kolem menších černých děr. Dále čtěte: Nově objevená obří černá díra ukrývá tajemství počátků vesmíru.