Všechno ovoce zdravé není. Některé plody obsahují stovky pesticidů, jak zjistili vědci. Nejhůře jsou na tom kupované jahody a špenát

 Věda a Výzkum 
17. dubna 2023 08:08 / Mirka Malá
  4
📷
3 fotografie v galerii
Jahody jsou velmi oblíbené Depositphotos
Letos se na seznam ovoce, které obsahuje nejvíc pesticidů, dostaly dokonce borůvky, prodávané v supermarketech. Doplnily tak zelené fazolky, které rovněž obsahují obrovské množství pesticidů. Takže otázka zní, kterému ovoci nebo zelenině je dobré se v obchodech raději vyhýbat?

Nejnovější seznam pro rok 2023 vznikl tak, že vědci analyzovali údaje na 46 569 vzorcích z celkového počtu 46 druhů ovoce a zeleniny, které provedlo ministerstvo zemědělství USA. Testované ovoce a zelenina je před testováním na pesticidy důkladně omyta nebo oloupána, než se vědci pustí do práce, takže ovoce a zelenina jsou před testováním v takovém stavu, v jakém je používáme v kuchyni. Výsledek je ovšem doslova strašný.

Na prvních příčkách tohoto odstrašujícího žebříčku se stále drží kupované jahody a špenát, pak následuje kapusta a kadeřávek. A následují broskve, hrušky, nektarinky, jablka, hrozny, papriky a feferonky a třešně. Nově k nim letos přibyly právě borůvky a zelené fazolky.

Co je důležité vědět, je fakt, že na těchto 12 potravinách bylo nalezeno celkem 210 různých pesticidů. Kapusta, kadeřávek a hořčice obsahovaly největší počet různých pesticidů, celkem 103 druhů, papriky a feferonky jich v sobě měly celkem 101. A co hůř, postižená je i dětská výživa, která podle studie obsahuje mnoho toxických těžkých kovů. A to může u malých dětí pochopitelně způsobit mnoho zdravotních problémů. Takže je opravdu dobré si rozmyslet, co v supermarketech kupujeme a dost možná je lepší se některého ovoce raději vzdát, popřípadě vyhledat produkty z ekologického zemědělství.

Naštěstí ale vědci ve svém nejnovějším výzkumu také zjistili, že tu je stále ovoce a zelenina, která žádné pesticidy neobsahuje. Takže co si můžeme v klidu koupit v obchodě? Například takové  avokádo se už dlouhodobě umisťuje na prvním místě seznamu nejméně kontaminovaných produktů a platí to i pro letošní rok. Následují kukuřice, ananas, cibule a papája, mražený sladký hrášek, chřest, medový meloun, kiwi, zelí, houby, mango, sladké brambory, meloun a mrkev.

Pokud se vám zdá, že zas tak o moc nejde, není to pravda. Jíst potraviny plné pesticidů znamená velký problém, zejména pro těhotné ženy. Mohou se totiž objevit různé vrozené vady u novorozenců, u dětí zase mohou vzniknout mimo jiné poruchy učení. Pesticidy nejsou žádná legrace. Konkrétně u borůvek a zelených fazolí bylo kontaminováno 90 procent zkoumaných vzorků. Jen pro zajímavost, před sedmi lety byly naposledy kontrolovány právě zelené fazole a tehdy obsahovaly 51 různých pesticidů. Nejnovější testování fazolek zjistilo dokonce 84 různých hubičů škůdců a 6 procent vzorků bylo pozitivních na acefát, což je insekticid, který je víc jak deset let zakázaný. I s kupovanými borůvkami to jde postupem let z kopce. V roce 2014 obsahovaly borůvky přes 50 různých pesticidů, v roce 2021 pak dokonce 54 různých pesticidů. Ale dva insekticidy, fosmet a malathion, byly nalezeny u téměř 10 procent vzorků borůvek.

Otázka zní, jak je možné, že se to s pesticidy u ovoce a zeleniny nelepší, a naopak je to horší, než před několika lety. Odpověď je jednoduchá. I když už řada pesticidů byla v průběhu uplynulých let zakázána, nahradily je prostě jiné. Pesticidy pěstitelé používají k ochraně proti škůdcům a plísním, takže sice ovoce či zeleninu vypěstují, ale těmito chemikáliemi otravují lidský organizmus. A dosud neexistuje žádná regulace, která by stanovovala, kolik a jakých pesticidů smí být během pěstování ovoce a zeleniny použito. Snad se tak brzy stane. Do té doby se vyplatí sledovat seznamy ovoce a zeleniny, kterým je třeba se v obchodech vyhnout.

Autorský článek, další zdroj: CTV News

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město