Před deseti lety stála na pokraji propasti. Legendární automobilku Tatra zachránili čeští podnikatelé

 Věda a Výzkum 
25. dubna 2023 09:09 / Lukáš Bauer
  10
📷
2 fotografie v galerii
Vojenská vozidla dnes Tatra vyváží do celého světa Tatra Trucks / volný zdroj
Kopřivnická automobilka Tatra, jedna z nejznámějších českých průmyslových značek a výrobce těžkých nákladních vozů s unikátní koncepcí podvozku, oslavila úspěšných 10 let od chvíle, kdy ji převzali čeští vlastníci a vdechli jí nový život. Českým podnikatelům se tak podařilo zachránit jeden z klenotů českého průmyslu.

Záchrana legendární Tatry

Dne 15. 3. na exekučním úřadu v Chebu byla ohlášena exekuční aukce podniku Tatra a.s. Do ní se společnost Tatra a.s. dostala díky rozhodnutí o exekuci, kterou vyhlásil okresní soud v Novém Jičíně kvůli neschopnosti automobilky splácet své závazky. Dne 20. 4. 2013 potvrdil transakci, při které Tatru ovládly české podnikatelské rodiny Strnadů a Materů, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Dražbu vyhrála společnost Truck Development a.s., která byla později přejmenována na Tatra Trucks a.s. Vítězná nabídka byla ve výši 176 milionů Kč.

Ve společnosti Tatra Trucks se spojili dva akcionáři, významné české podnikatelské rodiny: Strnadovi se svým holdingem Czechoslovak Group (CSG) a Materovi s holdingem Promet Group. Podíl CSG je 65 procent a podíl Promet Group 35 procent. Toto partnerství trvá již deset let a přineslo nejstarší české automobilce nebývalý rozkvět. Novým vlastníkům se podařilo rychle dostat automobilku do zisku. Od března 2013 do listopadu 2014, kdy se počítalo první účetní období pod novými vlastníky, měla Tatra Trucks zisk před zdaněním 435 milionů Kč při tržbách 5,5 miliardy Kč.

V dubnu 2022 Tatra oznámila, že pod českými vlastníky vyrobila již 10 tisíc automobilů. Od té doby už další tisícovku přidala. Za rok 2022 Tatra vyrobila a prodala celkem 1326 automobilů a utržila 7,12 miliardy Kč. Pro srovnání v roce 2012, posledním, kdy byla pod kontrolou zahraničních akcionářů prostřednictvím společnosti Tatra a.s., vyrobila kolem 400 vozidel.

David Chour, místopředseda představenstva CSG, k desetiletému výročí Tatry pod českými vlastníky uvádí: „Tatra Trucks představuje vlajkovou loď CSG a její divize automotive. Její unikátní podvozky přinášejí synergické efekty pro další společnosti naší skupiny: slouží například k výrobě pozemní techniky v našich firmách Excalibur Army a TDV."

Tatra má ambiciózní plány také do budoucna. Na rok 2023 je vyrobit a prodat 1700 vozidel a postupně zvýšit výrobní kapacitu až na 2500 vozidel. V současné době je totiž Tatra v situaci, kdy výroba nestačí celosvětové poptávce. Během desetileté působnosti nového vlastníka si automobilka připsala několik důležitých milníků.

Vůz splňující emisní normy Euro 6

V roce 2014 Tatra připravila díky spolupráci s firmou DAF nový vůz Tatra Phoenix s motory ve specifikaci Euro 6, který se do prodeje dostal na začátku roku 2015. Tatra tak mohla nabídnout zákazníkům na domácím i nejvyspělejších západních trzích těžký nákladní automobil splňující nejpřísnější emisní limity poskytující zároveň i vysoké výkony při příznivé ekonomice provozu. Zároveň splňoval i náročné požadavky na bezpečnost a komfort pro řidiče. Tatra se díky tomuto vozu stala v mnoha segmentech civilního trhu rovnocenným konkurentem zavedeným a renomovaným značkám.

Modernizace kabin řady Tatra Force

Výroba kabin modelové řady Tatra Force v roce 2016 prošla významnou modernizací. Začaly se používat nové výrobní technologie, které přinesly především nižší hmotnost kabin a lepší antikorozní charakteristiky. Původní koncepce byla nahrazena vlepováním plochých hliníkových dílů do základní svařované konstrukce kabiny z ocelových profilů. Novinkou bylo také rozšíření nabídky o prodlouženou čtyřdveřovou variantu, která doplnila standardní dvoudveřové provedení. Tatra navíc začala nabízet i pancéřované kabiny v krátkém a dlouhém provedení.

Nová generace řady Tatra Force

Tatra Force je klíčovým typem v nabídce Tatry pro civilní i obranný sektor. V roce 2022 se naplno rozběhl vývoj nové generace této modelové řady, která bude představena v letošním roce. Dostane novou kabinu v krátkém i dlouhém provedení, jež přinese zásadní změny v interiéru, v ergonomii ovládání i výbavě. Nová Tatra Force bude znamenat výrazný pokrok v oblasti elektronického vybavení, bezpečnosti i komfortu pro osádku. Tatra do této platformy zabuduje i alternativní pohonné systémy, včetně palivových článků či hybridních ústrojí.

Nové Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici

K významným počinům kopřivnické automobilky směrem k vlastní historii patří vybudování nového Muzea nákladních automobilů Tatra. Muzeum, ve kterém je k vidění na osm desítek užitkových a nákladních automobilů Tatra, bylo slavnostně otevřeno 16. listopadu 2021 a stojí na místě bývalé slévárny. V roce 2022 získalo první cenu v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis.

Renovace Slovenské strely a nový depozitář

Renovace legendárního motorového vozu Slovenská strela trvala více než dva roky a celý projekt přišel na 118 milionů korun. Renovovaný vlak se poprvé představil veřejnosti 8. října 2021 na Hlavním nádraží v Praze, kdy přijel na nástupiště č. 1, odkud v 30. letech minulého století jezdíval do Bratislavy. Nový depozitář Slovenské strely, který se nachází v areálu Muzea nákladních automobilů Tatra, byl dokončen rovněž v roce 2021.

Větřkovická přehrada

Automobilka Tatra se dlouhodobě angažuje v ochraně Větřkovické přehrady, kterou i s přilehlými pozemky vlastní. V minulých letech společnost Tatra Trucks učinila několik významných kroků ke zvýšení vodní hladiny v přehradě a také ke zkvalitnění služeb v oblasti cestovního ruchu v okolí přehrady. V roce 2019 kopřivnická automobilka vybudovala v areálu přehrady nový bufet, sociální zařízení a informační tabuli.

Zdroj: Tatra Trucks

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod