Vědci urychlují vývoj vakcíny proti koronaviru, vynechávají testování na zvířatech

 Věda a Výzkum 
16. března 2020 11:00 / Mirka Malá
  126   1
📷
2 fotografie v galerii
Vědci se snaží závodit s časem Depositphotos
Vědci v americkém Seattlu už začali nabírat účastníky testování vakcíny proti koronaviru, přestože přeskočili jednu důležitou fázi. A sice testování na zvířatech, které je obvykle podmínkou všech klinických studií nových léků.

Pandemie koronaviru je ale natolik závažnou událostí, že tentokrát se hraje o čas tak moc, že úřady povolily vynechat obvyklé testování na zvířatech a postoupit rovnou do další fáze.

Vývoj vakcíny totiž jinak může trvat 15 až 20 let. Zdlouhavý proces vyžaduje, aby vědci nejprve podali vakcínu zvířatům, čímž by určili, zda je bezpečná a účinná při prevenci dané choroby. Pouze po absolvování testů na zvířatech, a po jejich následné úpravě, může být látka postoupena k testování na lidech.

Testování běží zatím dobře

V této souvislosti čas hraje roli, proto některé testy na zvířatech zkrátka neproběhnou, ačkoli virologové z Národního ústavu pro alergii a infekční choroby v USA dali experimentální vakcínu laboratorním myším ve stejný den, kdy lidská studie začala přijímat první účastníky.

Tyto myši vykazovaly podobnou imunitní odpověď jako myši, kterým byla podána experimentální vakcína pro MERS-CoV, tedy podobný typ jiného kmene koronaviru.

Standardní laboratorní myši však nemohou chytit nový koronavirus, jak se to nyní děje u lidské populace po celém světě, a chov citlivých hlodavců ještě potrvá několik týdnů.

Pokud se tyto předběžné pokusy na zvířatech ukáží jako neúspěšné, bude muset být zastaveno i souběžné testování na lidech.

Nová vakcína

Nová vakcína vyvinutá biotechnologickou společností Moderna Therapeutics neobsahuje virus, který spouští COVID-19, jak je to u takových vakcín běžné. Vědci použili novou techniku, díky níž by teoreticky uměle vytvořená mRNA fungovala jako instruktor, který navádí lidské buňky k vytvoření proteinu nalezeného na povrchu viru. Tento protein by teoreticky vyvolal ochrannou imunitní odpověď. Standardní vakcíny fungují podobně, ale jako základ využívají mrtvý nebo slabý virus.

Tato metoda taky vědcům umožnila urychlit vývojový proces, protože nemuseli izolovat a modifikovat živé vzorky SARS-CoV-2.

Přesto ani veškerá zkrácení vývoje vakcíny nemusí vést k finálnímu ušetření času v reálném dlouhodobém horizontu. Vědci ani přes veškerá úsilí nedokáží říct, zda jejich vakcína bude funkční, ani kdy bude k dispozici. Může to být nejdříve letos v červnu, nebo taky za rok. Dále čtěte: Jak se obrnit proti virům. Imunitu posílí grep i houby šitake.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Pokud chcete zhubnout a posílit své zdraví, neměl by vaši pozornosti uniknout jeden druh čaje

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu