V hlubinách Mariánského příkopu byl objeven neznámý tvor. Biology však překvapilo něco jiného
Vědci z oboru mořské biologie objevili v hlubinách Mariánského příkopu zcela neznámý druh mořského korýše. Biology však překvapilo, že tvor objevený v hloubce přes šest kilometrů pod hladinou obsahoval stopy mikroplastů. Tento smutný objev tak připomíná neblahý vliv všudypřitomných mikroplastů na životní prostředí.
Na výzkumu mořských tvorů se podíleli experti z britské univerzity v Newcastle. Nový druh korýše objevili v hloubce 6900 metrů a byl pojmenován Eurythenes plasticus. Tento tvor se vyskytuje pouze v hloubkách nad 6000 metrů, a přesto byl podle vědců zasažen antropogenním znečištěním.
Vědci totiž objevili ve vnitřnostech jednoho z exemplářů vlákno z mikroplastu, které bylo z 83,74 % identické s polyethylentereftalátem (PET). Ten se používá i na výrobu plastových lahví.
Do takové hloubky mikroplasty pronikají různými způsoby, často například v trusu živočichů žijicích v menších hloubkách. S rostoucím množstvím plastového odpadu, který se dostává do hlubokých částí oceánu, se podle studie zvyšuje pravděpodobnost jejich konzumace mořskými živočichy.
Světový fond pro ochranu přírody WWF loni spustil celosvětovou kampaň globální dohody o zastavení znečišťování oceánů tímto odpadem, kterou podepsalo již více než 1,6 milionu lidí. Dále čtěte: Vědci rozluštili tajemství drobných tvorů, kteří jsou známí svou neuvěřitelnou odolností.