V jižní Asii byl objeven naprosto neznámý druh lidské řeči

Místní obyvatelé mluví dosud neznámým druhem jazyka
 Objevy 
12. února 2018 14:59 / Internet
  4   1
Vesnice na severním Malajském poloostrově je antropologům již nějakou dobu známa, ale přesto ukrývala velké tajemství. Odborníci totiž zjistili, že domorodí lovci jedné vesnice používají svůj vlastní dosud neregistrovaný a neznámý jazyk.

Vesnice na severu Malajsie má pouze 280 obyvatel a její velkou zvláštností je, že místní spolu hovoří jazykem, který nebyl nikdy registrován. Lingvisté nově popsaný aslianský jazyk nazvali Jedek.

Aslianským jazykem mluví asi 14 menších skupin domorodých lidí v oblasti Malajského poloostrova. S celkovým počtem asi 50 tisíc lidí se řadí k menším jazykovým skupinám. Všechny tyto jazyky jsou si v základu podobné, přesto jsou v nich značné odlišnosti. Tyto domorodé jazyky ale pomalu zanikají, protože mladší generace přechází na Malajštinu.

Výzkumníci z Lundu v regionu dokumentovali jazyky jako součást projektu Tongues of the Semang (Jazyky Semangu), který byl zahájen v roce 2005 jako pokus o zachování zanikajících domorodých jazyků a tradic Malajského poloostrova.

Nový jazyk Jedek byl objeven náhodou, během dokumentování podobného jazyka s názvem Jahai. „Uvědomili jsme si, že přibližně polovina vesnice mluví jazykem, který je odlišný od toho, kterým mluví ostatní,“ vysvětlila výzkumná pracovnice Joanne Yager.

Většina obyvatel v této oblasti dokáže mluvit nejméně třemi jazyky. Běžně se dorozumívají jazykem Jedek nebo Jahai a k tomu umí Thajštinu nebo Malajštinu. Oblast je zajímavá tím, že i když zde neplatí prakticky žádné zákony, je zde téměř nulová kriminalita.

Na světě je dnes registrováno více než 6 000 jazyků, z nichž více než polovinou mluví pouze 20 % obyvatel naší planety. Podle zprávy UNESCO z roku 2015 by polovina světových jazyků mohla do konce století staletí zaniknout. V souladu s tímto varováním byl zahájen projekt jejich dokumentace.

Koncem století ale nemají vymizet jen jazyky. K tomuto období vědci předpovídají výrazné změny také ve složení obyvatelstva v souvislosti s pokračujícím globálním oteplováním (čtěte: Devastující změny klimatu přivedou do Evropy obrovský počet migrantů).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nejnovější průzkum ukázal, který stát má v současnosti nejsilnější armádu světa. A jak dopadla ČR?

Dům a zahrada

Přivezli jste si od moře mušle? Nápady, jak je využít, aby vám dělaly radost po celý rok

Cestování

Nejkrásnější pláže Apeninského poloostrova, nad jejichž krásou se vám bude tajit dech

Zavřít reklamu