Záhadný parazitní druh vosy používá ostré hroty, aby se dostal z těla svého hostitele
Nově objevený druh vědci pojmenovali Dendrocerus scutellaris. Zvláštní parazitická vosa žijící v Kostarice je na hřbetní části těla vybavena pilovitými trny, kterými se pravděpodobně mladí jedinci prořezávají z těla svého hostitele. Vědci nikdy nedokázali nově objevený druh vosy ve volné přírodě pozorovat, proto jejich domněnka nemůže být ověřena.
Výzkumný tým se snažil shromáždit detaily o životě vosy na základě poznatků od jiných příbuzných druhů z rodu Dendrocerus. Nově objevený druh také patří mezi parazitoidy, tedy živočichy, kteří se vyvíjejí v těle nebo buňkách jiného organismu a na konci tohoto vývoje svého hostitele usmrtí.
Parazitoidi se dělí na dvě skupiny. Ektoparazitoidi pokládají svá vajíčka na svého budoucího hostitele, popřípadě v jeho blízkosti, takže se na něm larvy mohou živit zvenčí. Opakem jsou endoparazitoidi, kteří kladou svá vajíčka přímo do těla hostitele. Mezi tyto patří nejspíše i Dendrocerus scutellaris.
Ve skutečnosti ale mezi D. scutellaris a jeho příbuznými existují zřetelné rozdíly, zejména v pilovitých hrotech, který má nově objevený druh na hřbetu. Tento „nástroj“ může mít několik významů. Nejpravděpodobnějším z nich je, že slouží jako únikový nástroj při opouštění mrtvého těla hostitele.
Zatímco jejich praktiky mohou znít děsivě, parazitoidní vosy jsou pro člověka neškodné a dokonce mohou být i užitečné. V některých oblastech například pomáhají v zemědělství udržet přijatelný počet škůdců. Vědci se nyní budou snažit vypátrat živočicha v přírodě.
Existuje ale i řada nejrůznějších parazitů, které mohou závažným způsobem poškodit zdraví člověka. Nedávno byla například zveřejněna studie, která se zabývala jaterní motolicí, vážným parazitem, se kterým desítky let bojují veteráni z Vietnamu (čtěte: Veteráni z války ve Vietnamu bojují se zákeřným parazitem).