Smrtící mor, který ve čtrnáctém století zdecimoval evropskou populaci, šířilo něco jiného než krysy

Mor zahubil více než třetinu evropské populace
 Objevy 
21. ledna 2018 10:49 / Pixabay
  1   1
Ve čtrnáctém století zachvátila Evropu epidemie moru, která zabila miliony lidí. Vědci v rámci nového výzkumu zpochybnili teorii, že za jeho šíření mohly krysy nebo jiní hlodavci. Největší podíl na bleskovém šíření nemoci měly vši a blechy.

Do Evropy se mor rozšířil ve 14. století a velice rychle zdevastoval populaci po celém kontinentu. Bakterie s názvem Yersinia pestis je zodpovědná za nákazu černého moru, jehož pandemie se opakovaly po dobu 500 let a zahubily desítky milionů lidí.

Největší neznámou bylo pro dnešní vědce to, co bylo tím spouštěcím mechanismem, který nákazu výrazně akceleroval. Dlouho byli považováni za příčinu rychlého šíření hlodavci, zejména krysy. Nově zveřejněná studie ovšem označila za nejvíce pravděpodobnou příčinu blechy a vši.

Jelikož se bakterie šíří také tělními tekutinami, podle vědců byla krysa pouhým mezičlánkem a skutečným důvodem rychlého šíření byly blechy a vši. Tito drobní parazité, kteří byli v dávných dobách mezi lidmi velice rozšířeni, se nejdříve nakazili od krys, a poté přenesli bakterie na člověka.

Vědci získali seznam charakteristik pandemie moru založených na současném pozorování v terénu a experimentálních datech. Z dat například vyplynulo, že člověk nakažený morem měl šanci na přežití přibližně 40 procent. Každý, kdo byl nakažen morem, se stal infekčním nejméně po dobu tří dnů.

Dále vědci pracovali také s údaji o úmrtnosti v inkriminované době, které jim poskytly potřebné detaily. Za pomoci všech parametrů vytvořili tři scénáře šíření prostřednictvím blech, hlodavců a ve třetím případě šířením z člověka na člověka kašlem.

Z výsledků vědcům jasně vyšlo, že příčinou rychle se šířící nákazy černého moru byly právě blechy a vši, což změnilo dosavadní vědecké teorie. Nový výzkum může být důležitý pro včasné zamezení šíření této nemoci, která stále na světě existuje.

Na Madagaskaru tento rok mor nejspíše zabil 171 lidí. Existuje ale i spousta dalších zákeřných chorob a parazitů, se kterými například bojují veteráni z války ve Vietnamu (čtěte: Veteráni z války ve Vietnamu bojují se zákeřným parazitem).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jak odstranit vrzání stěračů na vašem vozu

Dům a zahrada

Jak hrabat listí a dělat zahradní práce, když máte sezonní alergie

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Zavřít reklamu