Nejpodivnější zkamenělinu velkého prehistorického netopýra našli vědci na Novém Zélandu

 Objevy 
14. ledna 2018 10:32 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vulcanops jennyworthya patřil do rodiny takzvaných hrabavých netopýrů Gavin Mouldey
Fosilní pozůstatky hrabavého netopýra, který obýval naši planetu před 15 miliony lety, našli paleontologové na Novém Zélandu. Byl asi třikrát větší než současné druhy hrabavého netopýra a živil se drobnými obratlovci.

Na Novém Zélandu v oblasti bohaté na zkameněliny poblíž bývalého důlního městečka Saint Bathans nalezli vědci z oboru paleontologie kosti a několik zubů dávno vyhynulého druhu hrabavého netopýra.

Druh vyhynulého netopýra, který dostal jméno Vulcanops jennyworthya, byl třikrát větší než jeho žijící příbuzný a vážil okolo čtyřiceti gramů. Nově objevený druh se kromě létání pohyboval také po čtyřech, protože se živil prohrabáváním rostlin a drobnými obratlovci.

„Tento zvláštní netopýr patří mezi ty nejpodivnější zkameněliny, na které jsme zde narazili,“ komentoval nález člen mezinárodního výzkumného týmu, Novozélanďan Alan Tennyson.

Tvor patřil do rodiny netopýrů, kteří obývali i části jižní Austrálie, Jižní Ameriky a Antarktidy. Všechna tato území tvořila v dávném období jeden superkontinent Gondwana, po jehož rozpadu se vývojové linie netopýrů rozdělily.

V současné době stále na Novém Zélandu žije zástupce hrabavých netopýrů Mystacina tuberculata, který dosahuje do délky několika centimetrů. Jeho větší příbuzný Mystacina robusta, který se svou velikostí blížil nově objevenému druhu, vyhynul teprve na počátku dvacátého století.

Fosilní nálezy nám již v minulosti prozradily mnohé o tom, jak mohli vypadat předchůdci dnešních druhů. Podobně tomu bylo například při nálezu dinosaura, který se nápadně podobá dnešní kachně, o němž se můžete dočíst v tomto článku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...