Archeologové vykopali šest tisíc let starou sošku ženy. Podobá se Věstonické venuši

Opava má nyní svou „malou venuši“
 Objevy 
09. února 2018 11:03 / Internet
  30   0
Zaměstnanci opavského archeologického ústavu vykopali více než šest tisíc let starou sošku ženy. Unikátní nález byl uskutečněn během záchranných archeologických prací v rámci plánované výstavby opavského obchvatu.

Podle archeologů jsou nálezy těchto sošek z období zhruba 4000 let před naším letopočtem běžné spíše na ve východních oblastech Evropy. U nás se tak jedná o jedinečnou výjimku. Plastika vyobrazuje postavu ženy z doby kamenné.

Předmět obrovské historické hodnoty byl objeven na serverovýchodní periferii Opavy v místě, kde probíhá výstavba městského okruhu. Vědci nyní pracují na vytvoření repliky sošky z keramického materiálu. V oblasti byla kromě sošky nalezena spousta dalších předmětů z různých období.

Za objevem stojí opět velká náhoda. Materiál z místa se hromadně odváží na místo, kde podléhá očištění a expertnímu ohledání. Na sošku narazili pracovníci po velmi dlouhé době, protože práce na místě byly ukončeny již loni v říjnu.

Soška nejspíše sloužila pro kultovní účely takzvané Hornoslezské kultury. Od ostatních podobných nálezů se značně liší tím, že je mnohem hubenější než sošky, které byly v minulosti na našem území nalezeny. Soška bude nyní pečlivě zdokumentována a následně představena veřejnosti.

Archeologický průzkum pod plánovanou silnicí začal v roce 2013 ve směru z Opavy na Malé Hoštice. Jeho cílem bylo najít jak případné archeologické předměty, tak munici z druhé světové války. Nálezy při výstavbě silnic nebo objektů jsou poměrně běžné. Počátkem letošního roku byl například v Brně objeven tábor římských legionářů (Čtěte: V Brně se našly zbytky vojenského tábora římských legionářů).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jak odstranit vrzání stěračů na vašem vozu

Dům a zahrada

Jak hrabat listí a dělat zahradní práce, když máte sezonní alergie

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Zavřít reklamu