Pamatujeme si více špatné vzpomínky a stresové situace než ty hezké. Vedci zjistili, proč tomu tak je

 Objevy 
21. října 2021 10:10 / Radek Chlup
  1
📷
2 fotografie v galerii
Stresové situace si pamatujeme více než například procházku parkem  Pixabay
Máme dva druhy vzpomínek, hezké a špatné. Více si ale pamatujeme ty špatné, když jsme byli vystaveni stresu. Vědci z německé univerzity Ruhr-Universität Bochum v rámci uměle vyvolaného stresu zjistili, proč tomu tak je.

„Obvykle si pamatujeme zážitky jako absolvování řidičského testu, a to i po mnoha letech, zatímco procházka v parku je zapomenuta,” uvedl psycholog Oliver Wolf z Ruhr-Universität Bochum. 

Aby vědci zjistili, proč to tak je, uspořádali pro 61 osob dvě kategorie pracovních pohovorů. 30 dobrovolníků prošlo stresovým sezením, kdy dvojice členů výboru vyvolávala na žadatele o práci tlak, zbylých 31 pomyslných uchazečů mělo mírnější průběh. 

Následně byla aplikována metoda funkčního zobrazování magnetickou rezonancí (fMRI) kvůli sledování části mozku spojené s emocionálním učením. 

Spočívá to v emocích 

U osob, které si prošly stresovým pohovorem, došlo ke zvýšené aktivitě neuronů v této části mozku. Vědci zjistili, že si více pamatovaly předměty umístěné na stole s rozdílem od druhé skupiny. 

Neurální aktivita odpovídala vyvolanému stresu a počtu předmětů nacházejících se na stole při pohovoru. Pro paměť bylo propojení mezi objekty a spouštěči stresu zásadní. 

Výsledky naznačují, že jsou emocionální stresové vzpomínky zapamatovatelnější, neboť aspekty s nimi spojené jsou těsněji propojeny s emocemi, které jsou nám již ze zkušeností povědomé. Prezentují se jako další podobné vzorce mozkové aktivity uvnitř amigdaly. Psali jsme také: Stres škodí. Jak si můžeme pomoci

Zdroj: Current Biology.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

George Clooney prozradil, proč odmítl kšeft za 35 milionů dolarů za jeden den práce

Styl

Tyto kosmetické nápady z TikToku byste zkoušet neměly. Mohly by poškodit vaši pleť

Tech

Rusko vypustilo na oběžnou dráhu utajovaný vojenský satelit

Zavřít reklamu