Archeologové našli nejstarší důkaz o užívání tabáku v Severní Americe. Je to o devět tisíc let dříve, než uváděly dřívější důkazy
Podle dřívějších nejstarších nálezů kouřili lidé tabák v dýmkách před 9000 lety v Severní Americe. Překonává jej však nález nový. Učinili jej archeologové z Far Western Anthropological Research Group v lokalitě zvané Wishbone v utahské solné poušti.
Objevená semena nejspíše pocházela z rostlin v horských oblastech či podhůří nacházejících se 13 a více kilometrů od místa nálezu.
V době datování semen byla oblast plná mokřad a bažin. Kolem ohniště zde byly nalezeny kosti kachen a jiného vodního ptactva, dlouhý kamenný hrot a další podobný hrot zlomený na dvě části. Také zde našel tým semena jiných jedlých rostlin.
Není jasné, jak tabák používali
Archeologům není jasné, jak starodávní lovci a sběrači tabák používali. Tabákové listy a stonky mohly být stočeny do kuliček a žvýkány či cucány, přičemž semena pak byla vyplivnuta.
Indiáni v Arizoně žvýkali a cumlali tabák již před 1000 až 2000 lety. Ale v případě nálezu v lokalitě Wishbone nelze vyloučit kouření.
Nejstarší důkazy o domestikaci tabáku pocházejí z doby asi před 8000 lety. Podle archeologů ovládly rostlinu různé starodávné americké kmeny nezávisle na sobě v různých časových obdobích. Psali jsme také: Prokletá rostlina. Škodí světu daleko více, než byste čekali.
Zdroj: Nature Human Behavior.