Vzácný neznámý minerál byl objeven na východě Slovenska. Poprvé ho popsali čeští vědci

 Objevy 
17. února 2021 13:50 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Nový minerál byl objeven na východě Slovenska Moravské zemské muzeum / L.Hrdlovič
Vědečtí pracovníci z Moravského zemského muzea v Brně, kteří se zabývají výzkumem minerálů, poprvé popsali takzvaný dobšináit - nově objevený minerál z východního Slovenska. Tento unikátní kámen nebyl dosud nikde jinde objeven.

Mineralogové z Moravského zemského muzea v Brně vůbec poprvé popsali takvaný dobšináit. Takto byl pojmenován unikátní minerál, který byl objeven u obce Dobšiná v Košickém kraji na východě Slovenska. O spolupráci slovenských a českých vědců na výzkumu minerálu informovala mluvčí muzea Barbora Javorová.

Okolí Dobšiné, které je známo díky historické těžbě kobaltu a niklu, navštívili vědci během jejich terénní cesty v září roku 2019. Během této cesty se vědcům podařilo objevit a odebrat pozoruhodný mineralogický materiál, který následně podrobili výzkumu a zjistili, že se jedná o zcela nový a neznámý druh minerálu.

Potvrzení přišlo brzy

Na detailní analýze objeveného minerálu spolupracovali čeští vědci s odborníky z Národního muzea, Slovenské akademie věd. Jejich spolupráce velice brzy přinesla své ovoce a vědci potvrdili, že se jedná v rámci mineralogického systému o zcela nový subjekt. Jejich tvrzení později potvrdila také Mezinárodní mineralogická asociace.

Vzácný minerál

Minerál dostal podle místa nálezu název dobšináit. Jedná se o nového člena roselitové skupiny, která se vyznačuje výrazným zastoupením vápníku. Tato skupina minerálů se řadí k poměrně vzácným arzeničnanům s obsahem vody.

Samotný vzorek, který pomohl vědcům určit složení nového minerálu, bude pečlivě uložen ve sbírce Mineralogicko-petrografického oddělení Moravského zemského muzea. Soubežně s tím také probíhají práce na odborné publikaci, která je nezbytná pro úplné uznání nového minerálu mezinárodními experty. Dále čtěte: (Celosvětový hon za vzácnými kovy navyšuje jejich cenu. Na vině jsou elektromobily).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu