Hrůzný objev věže z lebek v Mexiku. Je postavena z více než 100 aztéckých obětí

 Objevy 
15. prosince 2020 15:03 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Hrůzný nález je zároveň fascinující INAHmc
Mexičtí archeologové v pátek uvedli, že v aztécké věži z lebek v srdci hlavního města našli pozůstatky dalších 119 lidí, včetně žen a několika dětí.

Nový objev byl oznámen poté, co byla odkryta východní část Huei Tzompantli spolu s vnější fasádou, pět let poté, co byla nalezena severovýchodní strana.

Věž jako strašák pro nepřátele

Archeologové se domnívají, že mnoho z lebek patřilo zajatým nepřátelským válečníkům a že věž byla postavena jako varování před nepřáteli aztécké říše, kterou v roce 1521 strhli španělští dobyvatelé.

Některé z pozůstatků mohou být také lidé, kteří zemřeli jako oběti různých rituálů, většinou samozřejmě těch náboženských, jak se praví v prohlášení vydaném Národním ústavem pro antropologii a historii. "I když nemůžeme určit, kolik z těchto jedinců byli válečníci, možná někteří byli součástí komunity, ale byli vybráni pro obětní obřady,“ řekla archeologka Barrera Rodriguez.

Samotná věž z lebek o průměru 4,7 metru byla podle archeologů postavena kolem konce 15. století. Jak už bylo řečeno, když území dobyli Španělé v polovině šestnáctého století, věž zničili.

Věž je dnes součástí Mexico City

Věž z lebek se nachází v oblasti Templo Mayor, jednoho z hlavních chrámů aztéckého hlavního města Tenochtitlán v historické čtvrti současného Mexico City. Celkově bylo na místě nyní nalezeno už více než 600 lebek, které mexické úřady označily za jeden z nejdůležitějších archeologických objevů v zemi za poslední roky.

"Na každém kroku nás Templo Mayor i nadále překvapuje,“ uvedla ve svém prohlášení ministryně kultury Alejandra Frausto. "Huei Tzompantli je bezpochyby jedním z nejpůsobivějších archeologických nálezů v naší zemi za poslední roky.“

V prohlášení se rovněž uvádí, že ve Střední Americe byla lidská oběť považována za způsob, jak zajistit další existenci vesmíru. Z tohoto důvodu experti považují věž za "stavbu života, spíše než stavbu smrti,“ jak uvedli ve svém prohlášení pro agenturu AFP. Dále čtěte: Tržní ekonomika existovala o 3000 let dříve, než se dosud myslelo. Překvapivě ji zavedlo Řecko.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Snažíte se jíst zdravě, cvičíte, ale váha ukazuje stále stejně nebo více? Vyvarujte se častým chybám a...

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech