Vědci objevili největší známou stopu dravého dinosaura

 Objevy 
12. prosince 2020 08:46 / Vladimír Socha
  0
📷
4 fotografie v galerii
Přibližná podoba obří tříprsté stopy dravého dinosaura Pixabay
Paleontologové narazili na vzácnou obří stopu dravého dinosaura, dlouhou kolem 115 cm. Pravděpodobně patřila obřímu masožravci, většímu než je Tyrannosaurus rex.

K objevu obří stopy došlo v létě roku 2016 v odlehlé části zmíněného jihoamerického státu, která je relativně špatně dostupná (na lokalitu nevedou žádné silnice a dokonce ani pěší stezky. Místo nálezu, zvané Maragua Marca Quila Quila, se nachází asi 64 kilometrů severovýchodně od hlavního města Sucre v jižní části Bolívie. Místem objevu je dopadový kráter Maragua a objevitelem jistý Grover Marquina, který zde působí jako průvodce turistů. Marquina objevil fosilní stopu 19. července roku 2016 a neprodleně o objevu informoval paleontology.

Pátrání po gigantovi začíná

Předběžný výzkum stopy a sedimentů, ve kterých je 115 cm dlouhý otisk šlépěje uložen, provedl argentinský paleontolog Sebastián Apesteguía, který na místo dorazil až ze vzdáleného Buenos Aires. Apesteguía změřil délku stopy a určil stáří sedimentů přibližně na 80 až 78 milionů let (svrchní křída). Na základě stáří a zeměpisné polohy ichnofosilie konstatoval, že se nejspíš jedná o stopu jakéhosi obřího abelisaurida, tedy zástupce skupiny ceratosaurních teropodních dinosaurů, obývajících v období pozdní křídy zejména pevniny kontinentů jižní polokoule.

Dravý dinosaurus dlouhý až 15 metrů

V případě původce stopy by se mohlo dokonce jednat o zástupce samotného rodu Abelisaurus, ovšem vpravdě obřích rozměrů. Běžně objevované stopy větších teropodů totiž dosahují délky v rozmezí zhruba 50 až 80 centimetrů, jen výjimečně pak o trochu více. Stopa dlouhá jako výška šestiletého dítěte je proto skutečně nanejvýš unikátním objevem. Zatímco abelisauridi, známí podle kosterního materiálu, dosahovali dospělé délky asi 5 až 9 metrů, stopu vytvořil jakýsi kolosální jedinec, dlouhý možná v rozmezí 12 až 15 metrů.

S hmotností náklaďáku

Mohlo se tak jednat o jednoho z největších známých teropodů vůbec, který by svými rozměry hravě konkuroval i tak mohutným dravým dinosaurům, jako byl severoafrický Spinosaurus aegyptiacus, jihoamerický Giganotosaurus carolinii nebo severoamerický Tyrannosaurus rex. Hmotnost tohoto obřího bolivijského abelisaurida není známa, mohla ale činit 8 i více tun. Jisté je, že původce aktuálně rekordní šlépěje byl obřím teropodem, který nejspíš představoval dominantního predátora a rozséval hrůzu v celém svém ekosystému.

Dosavadní rekordman trpaslíkem

Jedinou pravděpodobnou variantou je zařazení původce stopy do čeledi Abelisauridae, což představuje značné překvapení. Dosud se totiž předpokládalo, že abelisauridi byli spíše středně velkými predátory, u nichž se gigantismus nevyskytoval (největším známým zástupcem je druh Pycnonemosaurus nevesi s odhadovanou délkou kolem 8,9 metru). Nezbývá než doufat, že paleontologové časem odkryjí také kosterní fosilie těchto dosud neznámých dravých obrů. Další články na podobné téma naleznete zde a například také zde. Psali jsme také: Kuriózní hypotézy o příčinách vyhynutí dinosaurů: Agresivní housenky, toxické rostliny i smrtící vlna nudy.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Snažíte se jíst zdravě, cvičíte, ale váha ukazuje stále stejně nebo více? Vyvarujte se častým chybám a...

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech