V Norsku začali vyzvedávat mimořádný nález objevený radarem. Pochází z dob dávných Vikingů

 Objevy 
30. června 2020 08:19 / Lukáš Bauer
  2
📷
2 fotografie v galerii
V Norsku začaly práce na vyzvednutí unikátního vraku plavidla z dob Vikingů NIKU
V Norsku započaly práce na vyzvednutí první Vikingské lodě po více než sto letech. Přestože je loď ve velice špatném stavu, jedná se o tak jedinečný objev dávné kultury, že se Norové rozhodli ji ze země vyzvednout. Vraky vikingských lodí jsou v Norsku velice vzácné a z vědeckého hlediska mají obrovskou hodnotu.

Prastaré plavidlo dávných Vikingů bylo v Norsku objeveno před dvěma lety přibližně půl metru pod zemí za pomoci speciálního radaru. Objevy těchto plavidel jsou natolik vzácné a cenné, že se Norsko rozhodlo pro jeho vyzvednutí napříč tomu, že loď je pravděpodobně ve velice špatném stavu.

Pro Norsko se jedná o zcela mimořádnou událost, protože se jedná o vyzvednutí prvního vraku vikingského plavidla po více než sto letech. Experti z oboru archeologie se domnívají, že nález by mohl pomoci lépe objasnit slavnou éru těchto severských dobyvatelů.

Vrak byl objeven pomocí speciálního radaru

Podle archeologů budou práce spojené s kompletním vyzvednutím vraku trvat přibližně pět měsíců. Vrak se nachází v hloubce asi 50 centimetrů pod zemí poblíž pohřební mohyly blízko švédských hranic. Před dvěma lety ho na tomto místě archeologové objevili pomocí radaru, který dokáže vidět pod zemský povrch a zobrazovat, co se pod ním ukrývá neinvazivní metodou.

Již první průzkumy na místě ukázaly, že vyzvednutí plavidla bude velice problematické, jelikož je ve velmi špatném stavu. Tato skutečnost vedla norské představitele k tomu, aby práce započaly co nejdříve, než se zbytky lodi zcela rozpadnou.

Poslední loď byla vyzvednuta v roce 1904

V Norsku byly do dnešního dne vyzvednuty pouze tři vikingské lodě v zachovalém stavu. Všechna tato pradávná plavidla jsou vystavena v muzeu nedaleko Osla. Poslední z lodí byla vykopána před více než stoletím v roce 1904. 

Vědci si od vyzvednutí slibují, že jim vrak poskytne nový pohled do slavné éry Vikingů, kteří dobývali severní Evropu. Tato éra severských dobyvatelů se datuje do let přibližně 800-1066. Vikingští bojovníci a obchodníci pohřbívali své krále a vysoké hodnostáře často společně s jejich loděmi. Dále čtěte: (Unikátní výzkumné plavidlo se vydává na svou plavbu oceánem).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...