Původní vikingskou loď našli archeologové pod zemí v Norsku
Pokud bude projekt úspěšný, 20 metrů dlouhá dubová loď zvaná Gjellestad se stane první vikingskou lodí, která bude za posledních 115 let v Norsku zachráněna. Norsko má navíc vůči svému vikingskému dědictví velkou zodpovědnost a drahocenný nález chce ochránit za každou cenu.
Loď je možná z osmého století
Loď je "pohřbena" u známého archeologického naleziště Viking v Gjellestadu nedaleko Haldenu, což je město v jihovýchodním Norsku. Vědci však objevili loď teprve nedávno, přesněji na podzim roku 2018, a to pomocí radarových skenů, které mohou detekovat struktury pod zemí. Snímky odhalily nejen loď, ale také vikingský hřbitov.
Tým vědců určil, že loď Gjellestad byla postavena mezi koncem 8. století a začátkem 10. století. Loď byla pravděpodobně vyrobena pro plavby na dlouhé vzdálenosti.
Loď se brzy rozpadne
V době nálezu archeologové nechtěli loď vykopat, protože dřevo ležící po staletí v zemi je mokré a na čerstvém vzduchu může být jeho zkáza dokonána. Po zkušební vykopávce v roce 2019 se však archeologové rozhodli, že loď musí co nejrychleji ze země, jinak by se rozpadla úplně.
Úzký příkop, který archeologové vykopali, jim ukázal, že většina lodi je už i tak v totálním rozkladu, většinou zbyly jen otisky prken spolu s hřebíky. Jedinou částí, která je stále v rozumném stavu, je lodní kýl. Ten je ale napadený plísní a je velmi křehký.
Archeologové nicméně doufají, že najdou i nějaké konzervované části dřevěné lodi, a že podle otisků v zemi dokáží vyrobit chybějící části vikingského plavidla. Výkop je naplánován na červen, kdy archeologové začnou s odstraňováním půdy, která loď "pohřbila". Tu budou prosívat, aby nepřišli o nějaké historické artefakty.
Archeologové současně budou dokumentovat každou vrstvu zbývajícího dřeva a provedou 3D skenování. Některé zbytky lodi budou totiž viditelné pouze jako otisky v zemi. Dále čtěte: Archeologové našli v Mongolsku pozůstatky dvou starodávných ženských válečnic.