U Zdi nářků v Izraeli byly objeveny skryté podzemní komory

Není jasné, k čemu podzemní komory sloužily
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Objevy 
24. května 2020 10:53 / Yaniv Berman-Israwl Antiquities Authority
  650   0
U světoznámé Zdi nářků v Izraeli archeologové objevili skryté podzemní komory. Není jasné, proč lidé kdysi tyto komory vykopali, ale z důkazů vyplývá, že je používali v každodenním životě.

Archeologové nedávno odhalili tři starobylé podzemní komory vytesané v podloží pod náměstím u Zdi nářků v Jeruzalémě.

Sloužily tajné komory k rituálům?

2000 let staré prostory se skládají z otevřeného nádvoří a dvou místností a vzájemně jsou propojeny vyřezávanými schodišti. Uvnitř komor našli archeologové hliněné nádoby, jádra olejových lamp, kamenný hrnek i velkou kamennou nádrž, která byla používána k zadržování vody, pravděpodobně pro rituály.

U vchodu do komor našli archeologové také dlouhou řezbu pro police a prohlubně pro dveřní závěsy a šrouby, stejně jako kulaté, čtvercové a trojúhelníkové výklenky vytesané do zdí, z nichž některé mohly být použity k umístění olejových lamp.

Tyto nálezy pravděpodobně znamenají, že tyto prostory byly podle všeho používány denně. Není však jasné, k čemu skutečně sloužily. "Možná fungovaly jako spíž v nadzemních prostorech, které se nedochovaly, nebo tam z nějakého důvodu probíhal podzemní život," uvedl v prohlášení Mordechai Eliav, ředitel Nadace Western Wall Heritage Foundation.

Od 11. století o těchto komorách nikdo nevěděl

Podzemní komory byly ukryty pod bílou mozaikovou podlahou veřejné budovy, která byla postavena asi před 1 400 lety během byzantského období. Budova byla podle prohlášení archeologů renovována před asi 1 250 lety, během období Abbásů. V 11. století byla budova zničena a podzemní komory spolu s dalšími nálezy byly pohřbeny a zůstaly po staletí skryté.

Tyto prostory byly nalezeny v komplexu Beit Strauss, pod vstupní halou do tunelů Západní zdi, jak se oficiálně nazývá Zeď nářků.

Komplex byl pravděpodobně používán obyvateli města během časného římského období, tedy předtím, než byl Jeruzalém zničen. Západní zeď je jedinou zbývající částí druhého Jeruzalémského chrámu, který Římané zničili spolu se zbytkem města. Dále čtěte: Původní vikingskou loď našli archeologové pod zemí v Norsku.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Rusko vyrobí dvě letadla, která ochrání prezidenta v případě nukleárního útoku

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu