V Japonsku objevili novou radioaktivní hrozbu! Pochází z havárie elektrárny ve Fukušimě

Radioaktivní cesium bylo nalezeno ve značném množství daleko od místa havárie elektrárny
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
06. října 2017 13:06 / Shutterstock
  0   0
Zemětřesení, následované ničivou vlnou tsunami v roce 2011, byl teprve začátek katastrofy, která postihla japonské území. Pomyslnou třešničkou na dortu byla totiž havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě. Nové šokující zjištění však Japoncům připomenulo, že s následky se mohou potýkat ještě desítky let.

Zprávy o důsledcích ničivé události z roku 2011 se objevují stále i po dlouhých šesti letech. Nyní byla zveřejněna nová vědecká studie, která přináší závažné sdělení. Vědci totiž objevili radioaktivní cesium na několika nečekaných místech, která jsou vzdálena od místa havárie nejméně 60 kilometrů.

Velké překvapení čekalo na vědecké pracovníky, kteří zkoumali zdroje podzemních vod v oblasti daleko od místa jaderné havárie, když na celkem osmi odlehlých písečných plážích zjistil v podzemních vodách výrazné množství radioaktivního cesia.

Jak je vidět, odborníci stále nemají pohyb radioaktivního materiálu plně pod kontrolou a ten se tak kousek po kousku uvolňuje do oceánu. Vědci zároveň uvedli, že primárním problémem v tomto případě není lidské zdraví, protože tato voda není konzumována lidmi. Může však mít velmi negativní vliv na mořské živočichy, protože v pobřežních vodách Japonska, byla zaznamenána vysoká aktivita cesia–138.

 

Jak se radioaktivní cesium na tyto odlehlá místa dostalo je předmětem vědeckého bádání, ovšem některé teorie předpokládají, že se krátce po katastrofě cesium „přilepilo“ k písku, který unášely podzemní vody, a nakonec se nahromadilo pod zmíněnými plážemi. Tento jev, kdy cesium využije zrnka písku jako nositele, se může stát pouze ve vysoce slaném prostředí.

Podle odborníků je to významné zjištění, které naznačuje dosud neznámé chování radioaktivních materiálů v časové linii.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Klasické elektromobily možná nebudou cestou do budoucnosti

Dům a zahrada

Důvody, proč někteří psi štěkají příliš často

Cestování

Božsky krásná místa v Itálii, kde zažijete nezapomenutelnou dovolenou

Zavřít reklamu