Současná vlna mrazů? K smíchu. Podívejte se na místa, kde panuje opravdový mráz

 Země a Příroda 
02. března 2018 08:09 / Karel Kovka
  0
📷
4 fotografie v galerii
U nás extrémní mrazy mohou na některých místech naší planety představovat příjemné počasí Pixabay
Už týden nás meteorologové varují před velkými mrazy. Teploty na některých místech u nás klesaly až ke třiceti stupňům pod nulou. U nás téměř extrémní mrazy však mohou na některých místech naší planety představovat příjemné, téměř jarní počasí.

Jsou totiž na zemi místa, kde teplota ani v letních měsících nevystoupá nad mínus 20 °C a v zimě pak běžně klesá i k padesátce. Seznamte se s nejmrazivějšími místy na naší planetě.

Stanice Vostok, Antarktida

Na ruské výzkumné polární stanici Vostok, která se nalézá v nadmořské výšce 3.488 metrů ve východní Antarktidě poblíž jižního magnetického pólu, je drsná a krutá zima vlastně neustále. A v roce 1983 zde naměřili dosud absolutně nejnižší teplotu na Zemi - minus 89,2 °C!

Ojmjakon, Jakutsko 

Nejnižší teplota naměřená na trvale osídleném místě na zemi byla zaznamenána v Jakutsku, největší republice Ruské federace, která se rozkládá na Dálném východě ve vzdálenosti zhruba 350 kilometrů jižně od severního polárního kruhu. Ve zdejší vesnici Ojmjakon zaznamenali v roce 1926 nejnižší teplotu na severní polokouli.

Rtuť v teploměru zde klesla na minus 71,2 °C. Pravdou je, že od té doby již zde tak rekordně nízká teplota zaznamenána nebyla, ale událost v obci dodnes připomíná pamětní deska.

Eureka, Kanada

Výzkumná základna na nejsevernějším kanadském Ellesmerově ostrově se považuje za nejchladnější obydlené místo planety. Průměrné roční teploty se pohybují kolem -20 °C, v zimě pak klesají k minus 45 až 55 °C.

Vzhledem k těmto teplotám nám mohou naše současné „extrémní“ mrazy připadat spíše úsměvné. Nejnižší teplota naměřená na našem území však také vzbuzuje respekt. Dosud nepřekonaný český teplotní rekord byl naměřen 11. února 1929 v Litvínovicích u Českých Budějovic, kdy teplota klesla na minus 42,2 °C! Jak se před extrémními mrazy chrání zvířata, se dozvíte v tomto článku.

Na zemi jsou logicky i místa, kde dosahují teploty opačných extrémů. Město Azízia ležící zhruba 40 kilometrů jižně od libyjské metropole Tripolisu se může takovým světovým rekordem pyšnit. Dne 13. září roku 1922 zde byla zaznamenána dosud nejvyšší teplota na Zemi. Teploměr ukázal neuvěřitelných 57,8 °C!

Je to pochopitelně ojedinělý extrém, ale pokud jste milovníci opravdu vysokých teplot, pak vám můžeme doporučit etiopský Dalladol, kde průměrná roční teplota dosahuje 34,4 °C!  

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky