Archeologické práce v Lamanšském průlivu nabraly nečekané obrátky. V hrobu našli něco velmi zvláštního

 Objevy 
04. března 2018 13:29 / Lukáš Bauer
  11
📷
3 fotografie v galerii
Vědci nad tímto objevem kroutí hlavou Internet
Téměř tři týdny probíhaly v Lamanšském průlivu archeologické výkopy, které nakonec přinesly nečekaný objev. V jednom z hrobů objevili pozůstatky, které rozhodně nejsou lidské, patří totiž delfínovi. Vědci se nyní snaží pochopit, kdo a hlavně proč delfína pohřbil.

Archeologický výzkum, který se uskutečnil na malém ostrově Chapelle Dom Hue u pobřeží Guernsey v září minulého roku, odhalil pozůstatky středověkého delfína pohřbeného v zemi. Vědci tápají nad vysvětlením a pochopením příběhu, který se za tímto bizarním nálezem skrývá.

„Nikdy jsem se s něčím podobným nesetkal a vůbec nevím, co si o tom myslet. Proč by někdo pohřbíval delfína do hrobu,“ uvedl Philip de Jersey z Oxfordské univerzity ve Velké Británii.

Záhada je o to větší díky způsobu, jakým bylo zvíře v zemi pohřbeno. Pokud by bylo jednoduše nalezeno mrtvé na břehu a zakopáno do díry, nebyl by to až tak zvláštní objev. Z nálezu je ale evidentní, že středověký tvor byl skutečně pohřben v pečlivě zbudovaném hrobě.

Poté, co si archeologové všimli viditelných rozdílů v půdě, předpokládali, že se v těchto místech nachází hrob. Očekávali ale, že z hrobky vykopou pozůstatky středověkého mnicha, protože ostrov je považován za dávné náboženské útočiště mnichů. Místo toho však odkryli lebku mladého delfína.

Někteří odborníci se domnívají, že mohl být zabit kvůli jídlu, protože je známo, že v této době byli mořští savci konzumováni. V takovém případě by ale bylo logické hodit zbytky do moře, které je od místa nálezu vzdálené pouhých deset metrů. Viditelně pohřbené zvíře tuto teorii spíše vyvrací.

Jednou z možností je, že zvíře mohlo být zabito pro jídlo a uskladněno na horší časy. Z nějakého důvodu ale k jeho snězení nikdy nedošlo. V dřívějších dobách se takto ryby uskladňovaly za pomoci mořské soli.

Kosti delfína byly z hrobu vyzvednuty a budou podrobeny výzkumu námořních expertů. Jakmile bude tato analýza dokončena, poskytne možné odpovědi na to, proč byl středověký delfín nalezen na hřbitově dávných mnichů.

Archeologické objevy představují pro vědce často cenné informace a odpovědi na neznámá období z historie lidstva. Jednou z nejzajímavějších archeologických oblastí posledních let je východní Evropa, kde byl v minulém roce učiněn naprosto unikátní objev. Pod hladinou jezera byl totiž objeven zatopený hrad ve velmi dobrém stavu (Čtěte: Záhadný hrad byl objeven v hlubinách jezera! Archeologové po něm pátrali desítky let).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod