NASA oznámila pokračující spolupráci s Roskosmos na ISS
Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek krátce po útoku na Ukrajinu oznámil sankce mířené proti Rusku. Některé z nich přitom omezují spolupráci ve výměně moderních technologií, což by se mohlo dotknout také vesmíru. Na Twitteru na to zareagoval Dmitrij Rogozin, generální ředitel ruské kosmické agentury Roskosmos, píše ScienceAlert.
Jeho post se týkal toho, že ISS je odkázaná na pohon motorů ruských nákladních lodí Progress MS. „Pokud s námi ukončíte spolupráci, kdo zachrání ISS před nekontrolovaným opuštěním oběžné dráhy a pádem do Spojených států nebo Evropy?” stojí v jeho tweetu. „Nikdo nechce ohrozit životy astronautů politickým manévrováním,” zareagoval na sociální síti profesor a vesmírný analytik John Logsdon z Univerzity George Washingtona.
Dno oceánu je pro stanici nevyhnutelné
ISS je výsledkem vesmírné spolupráce mezi Spojenými státy, Evropskou kosmickou agenturou, Ruskem, Japonskem a Kanadou. Stanice je rozdělena na americkou část a ruskou část. Aby udržela svou orbitální pozici ve výšce 400 kilometrů, spoléhá na ruský pohon, Američané se zase starají o systémy pro podporu života. NASA reagovala se slovy, že spolupráce s agenturou Roskosmos nehledě na „pozemské” sankce pokračuje.
ISS nakonec stejně skončí v hlubinách Tichého oceánu. V roce 2031 spadne do nejvzdálenějšího místa v oceánu od pevniny na takzvaný „Vesmírný hřbitov” či „oblast Nemo”. NASA o tom rozhodla začátkem února. Agentura se v budoucnu chce spoléhat na komerční sektor a pronajímat si ve vesmíru prostory u soukromých společností.
Zdroj: ScienceAlert.