Španělští vědci popsali nejstarší známou úspěšnou operaci uší
Lebka byla objevena na 6000 let starém nalezišti Dolmen of El Pendónis ve městě Burgos ve Španělsku, v němž byly od roku 2016 objeveny ostatky asi stovky osob s různými nemocemi a zraněními.
Archeologové prozradili, že někdo oddělil hlavy, končetiny a pánve u desítek lidských ostatků v rituálním pokusu o „rozbití individuality”.
Výsledky studie vedené Univerzitou ve Valladolidu byly publikovány v časopise Scientific Reports. Archeologové určili, že šlo o ženu ve věku 35 až 50 let, která před 5300 lety podstoupila dvě kola mastoidektomie. Cílem bylo odstranit infekce v lebce za uchem v mastoidní kosti.
Pokud by tato infekce zůstala bez léčby, hrozila by ztráta sluchu, zánět mozkových blan a smrt.
„Tento typ intervence musel být proveden věrohodnými odborníky nebo jednotlivci s určitými anatomickými znalostmi a nashromážděnými terapeutickými zkušenostmi,” řekl hlavní autor studie Manuel Rojo-Guerra.
Nesmírně bolestivý zákrok
Bez dnešních anestetik však operace musela být nesmírně bolestivá. Žena pravděpodobně byla přidržována, když jí lékař za levé a pravé ucho do lebky prorazil díru. Výzkumníci připouštějí, že jí mohla být na zmírnění bolesti podána také nějaká omamná látka.
Regenerace kostí kolem bodů vpichu nasvědčuje tomu, že byl zákrok úspěšný a žena byla ještě minimálně měsíc naživu.
Tým výzkumníků v hrobce našel pazourek, který nese stopy po zahřátí na vysoké teploty. Domnívají se, že právě tento nástroj byl při zákroku použit.
Zdroj: Scientific Reports.