Útok žraloka mívá často fatální následky. Vědci konečně vysvětlují jejich příčinu
Žraločí útoky nejsou v oblastech, kde se hojně vyskytují, žádnou výjimkou, v některých místech světa dokonce představují velký problém. Vědci se proto ve svém novém výzkumu zaměřili na příčinu těchto útoků a zjistili, že žraloci na lidi útočí neúmyslně. Výzkum totiž naznačuje, že tento mořský tvor nemá příliš vyvinutý zrak, který mu poskytuje jen částečný vizuální kontakt.
Špatné vidění
Například u žraloka bílého, který má na svědomí mnoho útoků, vědci zjistili, že tento druh dokáže vnímat pachy a zvukové vlny na velké vzdálenosti, ale při lovení kořisti téměř spoléhá na svůj zrak. Bílý žralok tak dokáže jen slabě rozlišovat mezi barvami a tvary. Jeho zrak je šestkrát horší než lidský, proto téměř neumí odlišit člověka od ploutvonožce.
Surfaři jsou častou obětí
Častou obětí žraloků se stávají surfaři, kteří na hladině snadno mohou u žraloka vzbudit dojem, že se jedná o tuleně nebo mořskou želvu. Právě u žraloka bílého a jeho mláďat je nejvyšší riziko, že si surfaře splete se svou běžnou kořistí.
V rámci nové studie vědci porovnali videozáznamy, které zachycují mořské savce a surfující lidi z pohledu žraloka - tedy ze spodu. Z této perspektivy podle autorů studie žralok bílý nedokáže jasně vizuálně odlišit lidi od ostatní tvorů, jako jsou například tuleni nebo mořské želvy.
V roce 2020 bylo na celém světě zaznamenáno méně než 60 útoků žraloků na lidi. Podle vědců je to však pořád dost na to, aby vyvolávali „neúměrný“ strach, protože o chování žraloků se ví velmi málo. Podle vědců hlubší pochopení toho, proč někdy dochází k incidentům člověka se žralokem, přinese lepší řešení, která tomu nejen zabrání, ale neohrozí ani jiné mořské živočichy. Dále čtěte: (Tak trochu jiný svět hluboko pod rakouskými ledovci. Je smutným svědectvím o jejich zániku).
Zdroj: Nytimes.com.