Sonda Juno odkrývá tajemství Velké rudé skvrny v atmosféře Jupiteru

Nové poznatky ukazují, že skvrna je 50krát hlubší než pozemský oceán
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
14. prosince 2017 19:42 / NASA
  0   0
Velká rudá skvrna je charakteristickým znakem planety Jupiter, stejně jako je tomu s prstenci kolem Saturnu. Toto silně bouřící prostředí v Jupiterově atmosféře je dlouhou dobu zahaleno tajemstvím, které se nyní snaží sonda Juno vědcům přiblížit.

O plynném obrovi Jupiteru toho zatím víme poměrně málo. Díky pozemskému průzkumníkovi, který kolem Jupiteru již nějaký rokem krouží, máme šanci se mnohé o této záhadné planetě dozvědět.

Nově zveřejněné poznatky zaslané sondou Juno nyní přiblížily vědce k porozumění, jaké má Velká rudá skvrna vlastnosti a také jaké procesy v ní probíhají. Z výsledků již nyní víme důležité údaje o hloubce, teplotě a také vývoji této záhadné skvrny.

Velká rudá skvrna je extrémně bouřlivé místo kde rychlost větru dosahuje 434 – 683 kilometrů za hodinu. Šířka tohoto místa je větší než je průměr naší planety a nové výsledky sondy Juno ukazují, že skvrna je i velice hluboká. Sahá totiž nejméně 320 kilometrů hluboko, až 50krát hlouběji než je hloubka pozemského oceánu.

Podle NASA je také velice pravděpodobné, že se toto místo s časem zmenšuje. Měření totiž ukazují, že se od roku 1979 Velká rudá skvrna zúžila až o jednu třetinu.

Sonda Juno dorazila k Jupiteru 4. července 2016 poté, co opustila v roce 2011 Zemi. Juno poprvé prolétla kolem bouře teprve letos v létě. Nejnovější údaje pochází z mikrovlnného radiometru, který je jediným zařízením na palubě, jenž dokáže studovat atmosféru do hloubky.

Sonda dosud neměla zcela snadný osud. Například porucha, která se objevila v říjnu, způsobila nemožnost redukovat dobu její oběžné dráhy. Přesto však vědci dokázali zveřejnit celou řadu zásadních poznatků. Nedávno se také sonda potýkala s vesmírnou anomálií, o které jsme psali v tomto článku.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká armáda staví nejmocnější laserovou zbraň na světě

Dům a zahrada

Polystyren je skvělý izolační materiál, je ale poměrně křehký a drolivý. Poradíme, jak s ním zacházet

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Zavřít reklamu